Jak si vybrat tu nejkvalitnější rybu na váš stůl? Poradíme vám, na co si dát pozor

Světová zdravotnická organizace povzbuzuje lidi, aby jedli větší množství ryb. Snižuje se tak riziko výskytu rakoviny. Musíte ale vědět, jak si vybrat zdravé a kvalitní produkty.

Pozor na podvody

Pokud jde o nákupy ryb, existuje spousta mýtů a spekulací. Ty často stojí v cestě správnému rozhodnutí o koupi. Pomůžeme vám správně vybrat zdravé a chutné ryby. První otázkou je, zda kupovat chlazené či mražené ryby. Chlazené jsou ty, které se hned po ulovení ochladí na určitou teplotu a leží v obchodě na ledu. Prakticky všechny chlazené ryby pocházejí z akvakultury, tedy jsou uměle pěstovány na rybích farmách. Doba jejich skladování činí maximálně 12 dní. Někdy se stává, že dříve zmrazené ryby byly rozmrazeny a podávají se jako chlazené. Proto se ptejte prodejce, kde byly ryby chyceny. Čím dále je místo ulovení, tím více roste pravděpodobnost, že ryby byly nejprve zamrazeny. Takže tvrdit, že jde o čerstvou rybu, je podvod.

Mražené jsou stejně bohaté na živiny jako čerstvé

Dále uměle pěstované ryby jsou plné růstových hormonů a antibiotik. Proto je lepší kupovat menší ryby. U větších ryb máte větší riziko, že byly nakrmeny právě těmito hormony. Jaký je rozdíl v chuti mezi čerstvými a zmraženými rybami? Podle výsledků testů jsou mražené ryby stejně bohaté na vitamíny a živiny jako čerstvé ryby. Mražené ryby neobsahují žádné parazity, pokud byly zmrazeny a skladovány správným způsobem. Je-li ryba v podivném tvaru, nevadí to. Zmrazila se přímo na lodi a může se deformovat. Ovšem varovným znamením jsou ryby přilepené dohromady. Může to znamenat, že se zmrazily a zase rozmrazily. Jak zjistit, jak je ryba čerstvá? Vložte do ní teplý nůž. Jestliže zapáchá, byla zamrazena už ve fázi, kdy se začínala kazit. Když chcete, aby si ryby udržely maximum živin, rozmrazujte je v ledničce a zpracujte hned po rozmrazení.

Raději než filé kupujte celé ryby. Často se totiž filé z levnější ryby vydává za dražší kousek.

Jaké jsou další tipy pro správný výběr ryb?

  • Asi 20 % všech ryb v obchodech je falešných. Nejlépe se falšuje filé – levnější ryba se vydává za dražší. Je proto lepší si kupovat celou rybu. Argumentem proti nákupu filé je i chemická směs užívaná pro zbavení se kostí. Kupujte si rybu s kůží, ale nejdříve se seznamte s tím, jakou kůži mají jednotlivé druhy, ať je od sebe rozeznáte.
  • Podle zákona by objem námrazy neměl být více než 5 %. Praskliny a mraky znamenají, že ryby byly zmrazeny a opět rozmrazeny. Žlutý led signalizuje, že ryby nejsou čerstvé.
Vyplatí se kupovat rybu s kůží. Podle kůže totiž poznáte bezpečně druh ryby. Losos je ale charakteristický i barvou masa.
  • Pročtěte si etiketu. Berte jenom výrobky, kde není nic než ryby a voda. Často se do ryb přidává polyfosfát, aby vážily více. Jak polyfosfát poznat? Mnohdy leskem na povrchu, dále při smažení ryb s polyfosfátem je se uvolňuje šedá a pěnivá voda.
  • Pozor na vietnamské ryby pěstované v řece Mekong, která je jednou z nejšpinavějších na světě. Obsahují hodně rtuti, amoniaku a antibiotik. Více rtuti obsahují starší a větší ryby. Nejvíce jí nadete v mečounech, žralocích, tuňácích a makrele. U ryb pěstovaných na farmách zase hrozí velký obsah antibiotik a růstových hormonů.

Zdroje: brightside.me