Jak udržet cholesterol pod kontrolou. Někdy stačí jen změna způsobu jedení

Vysoký špatný cholesterol představuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Čím více se zvyšuje, tím tvrdší jsou stěny našich cév, tudíž se začne tvořit více plaku, který brání normálnímu průtoku krve. Vždy, když trpíte vysokým cholesterolem, je důležité sledovat svůj jídelníček. Ovšem kromě toho mohou pomoci i některé jiné, další jednoduché kroky.

Sledujte hladinu hořčíku

Strava s vysokým obsahem hořčíku pomáhá regulovat hladinu špatného cholesterolu. Je tomu tak proto, že hořčík působí jako přírodní blokátor kalciových kanálů a snižuje špatný cholesterol. 

Sledujte hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi nepředstavuje pouze riziko rozvoje cukrovky, ale také nárůstu cholesterolu. Hlídejte si proto příjem potravin obsahující přidané cukry.

Jezte pomaleji

Nadváha je jedním z faktorů, které zvyšují hladinu cholesterolu. Snažte se proto nepřejídat, hlídejte si velikost porcí a po malých krůčcích se pokuste trochu zhubnout. V tom všem vám může pomoci i taková banalita jako je pomalejší konzumace. Důkladné žvýkání jídla a používání menších talířů vám pomůže vyhnout se přejídání nebo pocitům hladu.

Více spěte

Nedostatek spánku ovlivňuje riziko infarktu a mozkové mrtvice podobně jako nadváha a kouření. Pokud nebudete dostatečně spát, žádné množství zdravého stravování vám nepomůže.

Ovládejte úroveň stresu

Dlouhodobý stres může zvýšit hladinu cholesterolu. Ovlivňuje totiž naši schopnost získávat a udržet si zdravé návyky ničící cholesterol. Meditace, jóga, cvičení, manuální činnosti a pravidelná socializace, to všechno vám pomůže udržet hladinu stresu pod kontrolou a zlepšit tak své zdraví.

Obrázky: Freepik