Jak udržet svůj smartphone v bezpečí

Není žádným tajemstvím, že smartphony jsou náchylné k útokům. Stejný pokrok v technologii, který je činí tak výkonnými, je také činí otevřenými útokům hackerů a škodlivého softwaru. Vzhledem k velkému množství osobních údajů, které má většina lidí tendenci ukládat do svého telefonu, je životně důležité, aby lidé přijali veškerá opatření k ochraně svých zařízení před potenciálními hackery. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, přičemž většina z nich je jednoduchá na implementaci. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších způsobů, jak udržet svůj smartphone v bezpečí.

5 způsobů, jak udržet telefon v bezpečí

Použijte bezpečný přístupový kód nebo biometrický zámek

Bezpečné heslo je jednou z prvních a nejdůležitějších obranných linií, pokud jde o ochranu zařízení před nežádoucím přístupem. Nejčastěji se používá čtyřmístný číselný kód, ale můžete si zvolit i delší alfanumerické heslo, které je pro ostatní obtížněji uhodnutelné. Můžete také zvýšit úroveň zabezpečení a investovat do telefonu, který je vybaven biometrickými bezpečnostními funkcemi, jako například Honor 50 lite, který je vybaven snímačem otisků prstů i softwarem pro rozpoznávání obličeje. Ty v kombinaci s bezpečným přístupovým kódem mohou okamžitě ztížit přístup k telefonu a odradit kohokoli od pokusu o vniknutí do vašeho zařízení.

Vyhněte se sdílení osobních údajů

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro to, aby byl váš telefon v bezpečí, je vyhnout se sdílení osobních údajů s nikým. To znamená neposkytovat hesla, bankovní údaje nebo čísla kreditních karet komukoli, kdo o ně požádá po telefonu, osobně nebo na jakékoli platformě sociálních médií. Pokud z legitimního důvodu potřebujete někomu sdělit své osobní údaje, měli byste tak učinit až poté, co ověříte identitu dané osoby a potvrdíte, že jde o důvěryhodný zdroj.

Udržujte svůj software aktuální

Ujistěte se, že software vašeho smartphonu je vždy aktuální. To zahrnuje aktualizaci aplikací a také aktualizaci operačního systému při vydání nové verze nebo aktualizace zabezpečení. Když aktualizujete svůj operační systém, získáte celou řadu aktualizací, které pomohou zlepšit funkce a opravit chyby. Tyto aktualizace mohou zahrnovat opravy zabezpečení pro zranitelnosti operačního systému a také opravy všech nových exploitů, které byly objeveny od jeho vydání. Aktualizací aplikací jsou také bezpečnější. Vývojáři aplikací často vydávají aktualizace, které zlepšují výkon jejich aplikace a umožňují lepší fungování na vašem telefonu nebo tabletu.

Neotevírejte neznámé odkazy nebo přílohy

V tomto digitálním věku je až příliš snadné získat odkaz nebo přílohu od někoho, koho neznáte. Tyto neznámé přílohy často používají kyberzločinci k odesílání malwaru nebo škodlivých odkazů, které mohou infikovat vaše zařízení. To může být zvláště nebezpečné, pokud používáte veřejnou Wi-Fi nebo pokud používáte telefon jako hotspot. Chcete-li zůstat v bezpečí, je nejlepší otevírat přílohy nebo odkazy pouze od lidí, které znáte a kterým důvěřujete.

Pravidelně si zálohujte telefon, abyste jej mohli v případě ztráty nebo odcizení obnovit

Vždy je dobré mít zálohu důležitých informací, ale v případě vašich osobních dat a fotografií vám záloha může ušetřit spoustu problémů. Pokud svůj telefon ztratíte nebo vám bude odcizen, budete moci obnovit všechny své kontakty a fotografie ze zálohy. Telefon můžete zálohovat pomocí cloudu nebo pevného disku. Cloudové úložiště je skvělé, protože umožňuje přístup k datům odkudkoli, ale některé služby vyžadují poplatek za úložiště.

Závěr

Existuje mnoho způsobů, jak ztratit telefon nebo jej nechat odcizit, ale stejně tak existuje mnoho způsobů, jak jej udržet v bezpečí. A přestože neexistuje jediný způsob, jak zaručit, že váš telefon bude vždy v bezpečí, můžete podniknout kroky k tomu, abyste jim výrazně zabránili a zajistili, že pokud k tomu dojde, nepřijdete o žádná důležitá data. Nejdůležitější je být si vědom rizik a přijmout opatření k jejich zmírnění zavedením několika bezpečnostních tipů a opatření.