Proč je na zimní čepici bambulka? Má specifický účel, který sahá daleko do minulosti

Přemýšleli jste někdy, k čemu vlastně slouží bambulka na zimní čepici? Jestli vůbec k něčemu nebo je pouze na ozdobu? Jak se ukázalo, má své specifické uplatnění. To zná jen malá hrstka lidí. Čepice s bambulí jsou velmi oblíbené a určitě každý z nás alespoň jednu v životě měl. I když je někteří nosí každý den, netuší však, že bambulka má speciální účel.

Účel bambule na čepici

Zimní období je dobou, kdy se musíte teple obléknout. Na pokrývku hlavy by se rozhodně nemělo zapomínat, jinak hrozí zánět středního ucha či jiné, stejně nepříjemné a bolestivé, zdravotní problémy. Mnozí z nás nepochybně preferují čepice s bambulí. Proč se ale chlupatá koule nachází téměř na každé čepici? Je jen pro okrasu nebo má svůj specifický účel? Jak se ukázalo, není jen na ozdobu.

Historie sahá až do 18. století

Pokrývka hlavy s bambulí se nosila již v 18. století. Měkká, na dotek příjemně chlupatá kulička na čepici byla charakteristickým rysem především pro francouzské námořníky, kteří se tak chránili před možným nárazem do stropu při službě na dolní palubě. Je opravdu úžasné, že bambulka přežila svůj hlavní účel až dodnes.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Eska.pl