Doplňky stravy, zdravá výživa a zdravý životní styl

Jaké jsou správné pitné návyky?

Nejvíce bývá žízeň pociťována v horku a při fyzické aktivitě. Pocit žízně byste ale v ideálním případě vůbec vnímat neměli. Tekutiny doplňujte průběžně a v množství, jež zohledňuje nejen aktuální počasí, ale i vaši tělesnou konstituci a životní styl.

Voda je nepostradatelná. Nedostatek tekutin se projevuje naléhavým pocitem žízně, únavou i bolestmi hlavy či zhoršeným soustředěním. Dlouhodobá dehydratace může vést ke kolapsu a v nejhorším případě i smrti. Pro své zdraví uděláte nejlépe, naučíte-li se dodržovat zásady správného pitného režimu.

Jaký je správný pitný režim

Pro dostatečný pitný režim je zásadní jeho složení, množství i načasování. Začněte hned po ránu sklenicí čisté vody, která lépe nastartuje organismus. Abyste konzumovali dostatek tekutin a začali tak s dobrými návyk, sklenici vody či jiné vhodné tekutiny poté vypijte cca každou hodinu. Pomáhá mít při ruce láhev s vodou nebo aplikace, která vás na doplnění tekutin vždy upozorní.

Co se týče množství, orientačně se uvádí 2 až 2,5 litru tekutin denně [1]. Roli hraje také pohlaví, hmotnost, fyzická aktivita a samozřejmě roční období. V létě je spotřeba tekutin vyšší. Více tekutin potřebují také sportovci [2]. Vodu ale neztrácíte pouze při teplém počasí nebo sportu, ale i pocením, vylučováním a dýcháním. Proto je nutné pitný režim dodržovat po celý rok.

Do pitného režimu můžete zahrnout také bylinné nápoje

Základ pitného režimu bez ohledu na pohlaví i věk představuje čistá voda, kterou příjemně doplní bylinné čaje – samozřejmě neslazené – bylinné nápoje, minerální vody, zeleninové šťávy, ale i zdravé zeleninové polévky. Sportovní výkon a následnou regeneraci podpoří speciální sportovní nápoje.

Pitný režim zpestří osvěžující hotové bylinné nápoje, které obsahují minimum kalorií a živiny navíc. Hydrataci podpoří a vaše chuťové pohárky oslní například bylinný nápoj z aloe vera, který zakoupíte v distributorské síti Herbalife Nutrition.


[1] EFSA, EFSA journal, 2010. 8(3): p. 1459.

[2] Kerksick et al., J Int Soc Sport Nut (2018) 15:38