Spojení příjemného s užitečným. Oblíbený návyk, kterým výrazně snížíte riziko kardiovaskulárních nemocí

Lidé, kteří se bojí toho, že by mohli být obětí mrtvice, se často uchylují k tomu, že vynechávají kávu. Přitom je to velice oblíbený ranní zvyk spousty lidí. Někteří si bez kávy nedokážou představit vstávání. Právě konzumace kávy bývá totiž spojována s mnohými zdravotními problémy, zejména těmi kardiovaskulárními. Avšak nedávná budapešťská studie univerzity Semmelweis ukazuje něco naprosto jiného. Něco, co milovníky kávy zcela jistě potěší.

Až tři šálky denně

Podle tohoto výzkumu si můžete dopřát až tři šálky kávy denně, čímž snížíte riziko mrtvice a některé kardiovaskulární choroby (vznikající z jakékoli příčiny). Jiná studie, která byla provozována v dlouhodobém horizontu (10 až 15 let) ukázala, že káva nemá žádné přímé souvislosti s onemocněním srdce.

Největší studie monitorující kardiovaskulární zdraví

Největší studii týkající se vlivu kávy na kardiovaskulární zdraví byla provedena v Univerzitním centru pro kardiovaskulární zdraví. Její vedoucí Dr. Judith Simon uvedl, že se celkem zúčastnilo 468 629 obyvatel Velké Británie. Věk účastníků byl průměrně 56,2 let, z 55,8 % jej tvořily ženy. Tento vzorek byl rozdělen na tři skupiny, z nichž jedna denně pila kávu jen velmi zřídka, druhá skupina si dopřávala kávu mírně (0,5 až 3 šálky denně) a třetí skupina pila denně více než tři šálky. První skupinu tvořilo 22,1 % účastníků, druhou 58,4 % a třetí 19,5 %.

Výsledky studie

Po vyhodnocení celé studie bylo zjištěno, že lidé, kteří pili kávu velmi zřídka, měli až o 12 % nižší riziko úmrtí z jakékoli příčiny, o 17 % menší pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a asi o 21 % menší šanci na mrtvici. Vědci zkoumali možné faktory, jako je věk, pohlaví, hmotnost, výška, kouření, fyzická aktivita, hypertenze, cukrovka, hladiny cholesterolu, socioekonomický stav a průměrná spotřeba alkoholu, masa, čaje, ovoce a zeleniny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail.co.uk