Pravidelné sledování prsou se vyplatí. Rakovina prsu (ročně je diagnostikováno 5 až 6 tisíc nových případů) se totiž hlásí nejen hmatatelnou bulkou v prsu, jak se stále ještě řada žen myslí. Tento nález je již asi 2 centimetry velký, ale pokud budete všímavé, můžete závažné onemocnění odhalit dřív a máte tak ještě větší šanci na úplné uzdravení.
Až v 50 procentech případů se rakovina prsu odhalí u žen vyššího středního a vyššího věku (mezi 53 a 73 lety), ale nejsou výjimkou i ženy kolem 30 let a občas i mezi 20 a 30 lety. Vždy záleží na tom, v jakém stádiu se nemoc odhalí (existují 4), jaký je charakter nádoru, velikost a zda je ohraničený, bez metastáz nebo se již rozšířil.
Na péči není nikdy brzy
V Česku je ze zdravotního pojištění hrazena preventivní péče o ženy od 45 let věku (vyšetření jednou za dva roky), ale u rizikových skupin se doporučuje na prevenci chodit již dříve a ideálně jednou ročně. O jaké skupiny žen se jedná? Především o ty, u nichž se rakovina vyskytuje v rodinné anamnéze (maminka, babička, sestry), ty, které prodělaly onemocnění, z něhož by nádor prsu mohl vzniknout (onkologické onemocnění vaječníků, dělohy, vejcovodů či děložního čípku), ženy po operaci prsu. Odborníci doporučují si prevenci dopřát již po třicítce a některé zdravotní pojišťovny na vyšetření mladých žen přispívají. Jako rizikové faktory vzniku rakoviny prsu se uvádějí velmi časný nástup menstruace a pozdní menopauza, nekojení, kouření, vysoká konzumace alkoholu, hormonální antikoncepce a bezdětnost. Naopak prokazatelně riziko snižuje dlouhodobé kojení.
Prevence a zase prevence
Ideální je, když žena sleduje vlastní tělo a pravidelně se samovyšetřuje. Doporučuje se si kolem 5. až 10. dne od začátku menstruačního cyklu prohmatat obě prsa a sledovat změny, které jste se zhoubným onemocněním vůbec nespojovala. Například vyrážku na pokožce, změnu velikosti prsu, zarudnutí, tuhost prsu, případně horkost, vpáčenou bradavku, samovolný výtok z bradavky (hnis či krev), viditelné žíly na prsu, otok v podpaží, nechutenství a náhlý úbytek hmotnosti.
Mamograf zachytí nádor v počátečním stádiu
Zatímco pohmatem žena bulku odhalí až při velikosti kolem 2 centimetrů, mamografický screening zachytí patologické změny v prsní tkání menší než milimetr. Léčba závisí na řadě faktorů, ale velmi častý postup je operativní odstranění ložiska, následná chemoterapie, biologická nebo hormonální léčba, ozařování. Nádor zachycený v raném stádiu je dobře léčitelný a šanci na uzdravení má až 90 % pacientek.