Psí neposlušnost. Pět důvodů, proč vás pejsek neposlouchá

Pes je nejlepší přítel člověka. Někdy však hafan dokáže svého dvounohého parťáka pořádně naštvat. Stává se to, když třeba chodí sám a bez vašeho svolení na procházky po okolí, chytá sousedům slepice nebo se válí v odpadcích. Dosaďte si sami, co váš pejsek moc rád dělá, zato vy z toho nemáte tak velkou radost jako on. Proč mě ten pes neposlouchá? Lamentujete a přemýšlíte, kde jste při výchově udělali chybu. Poradíme vám pět důvodů, proč může poslušnost vašeho kamaráda se studeným čumákem váznout.

Nejste dost zajímaví

Jestli se právě s pochybovačným úsměvem odvracíte, pak zadržte. Skutečně tomu tak může být. Posuďte sami. Když pes bude ignorovat váš pokyn na přivolání a bude dál pokračovat v běhu, možná mu za odměnu bude napínavé pronásledování veverky či zajíce, vůně čerstvě posečené trávy nebo květin či jen možnost se pořádně proběhnout. A co získá, když povel poslechne? Zkuste se nad tím zamyslet. Jediný způsob, jak upoutat pozornost vašeho psa, je být zajímavější než cokoliv jiného.

Bojí se trestu

Pečlivě si rozmyslete, kdy a za co vlastně psa trestáte. Ideálně byste takovou formu výchovy vůbec neměli používat. A když už ano, mělo by být jasné, k jakému chování psa se trest vztahuje. Pokud váš pes v nestřežené chvíli vyběhne pootevřenými dveřmi vašeho domu,jde se projít po okolí a vy ho potrestáte ve chvíli, kdy se konečně vrátil domů? Nebo se jen během útěku nechal chytit, vztáhne si pes trest ke svému poslednímu činu – tedy návratu či součinnost při odchytu. Buďte si jistí, že příště už bude chytřejší.

Potřebuje více tréninku

Pes vám chce udělat radost a chce udělat to, co je správné. Musíte mu k tomu však dát správné nástroje. Pokud máte pocit, že váš pes neposlouchá, protože je nezvladatelný či tvrdohlavý, zamyslete se nejprve, zda pes skutečně chápe, co po něm chcete. Jediný způsob, jak to napravit, je dopřát pejskovi trochu školení a tréninku. Nastudujte si funkční výcvikové metody nebo si nechte poradit od profesionálního instruktora. Určitě jich ve svém okolí najdete hned několik.

Mluvíte špatným jazykem

Jestliže vás pes ignoruje, možná je na vině „jazyková bariéra“. Vy na něj mluvíte česky (nebo jakkoliv jinak), zatímco on mluví jen psím jazykem. Nemusíte se hned učit štěkat, jen by vaše povely měly být v souladu s tím, jak se tváříte, stojíte a jakým tónem hlasu povel zadáváte. Pes je zvyklý interpretovat zejména tyto neverbální způsoby komunikace, a když říkáte něco, co z vašeho těla prostě nevyzařuje, pes vlastně neví, že jste mu zadali nějaký povel. Proto se příště ujistěte, že vám váš pes doopravdy rozumí.

Máte špatné načasování

Při psí neposlušnosti může být problém i načasování pochval a trestů. Právě správné načasování je pro psy zásadní, aby pochopili, za co jsou odměňováni či trestáni (odměny jsou efektivnější než tresty). Faktem je, že po vykonání psího činu máte dvě až tři vteřiny na to, abyste na ně zareagovali. Delší prodleva způsobí, že pes už neví, o čem je řeč a pochvala či trest pak ztratí význam.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Be.chewy.com