Mnoho lidí si spojuje zimu s běžným nachlazením, ale počasí není přímo zodpovědné za to, že jsme nemocní. Ovšem viry ano! Viry, které způsobují nachlazení, se mohou šířit snadněji při nízkých teplotách a při vystavení chladnému a suchému vzduchu mohou negativně ovlivnit imunitní systém. Jaký je tedy vztah mezi chladným, mokrým počasím a nachlazením? A jak se bránit?
Rhinoviry a běžná nachlazení
Rhinoviry jsou nejčastější příčinou nachlazení a jsou zodpovědné za více než polovinu všech nachlazení a podobných onemocnění. Obvykle vedou k mírným příznakům nastydnutí, nicméně mohou také způsobit vážnější onemocnění – bronchitida a pneumonie, a to převážně u lidí s oslabeným imunitním systémem. Většinou se šíří prostřednictvím:
- Přímého kontaktu mezi lidmi.
- Vzduchu jako malé kapičky nebo aerosol, který lidé vdechují.
Po vdechnutí se rhinovirus spojí s buňkami uvnitř nosních kanálků. Poté se začne sám šířit pomocí virových částic celým horním dýchacím traktem.
Vliv chladného počasí na viry
Některé výzkumy ukazují, že rhinoviry se mohou lépe šířit při teplotách nižších než 37 stupňů, což je průměrná tělesná teplota člověka. Teplota uvnitř nosní dutiny je asi 33 stupňů, takže je ideálním prostředím pro rhinoviry. Další studie zkoumala, zda rozdíly teploty a vlhkosti vedou k vyššímu riziku napadení rhinovirem a zjistila, že snížení teploty a vlhkosti během 3 dnů zvyšuje riziko infekce rhinovirem. Stejně tak se většina infekcí vyskytla při nulových a nižších teplotách. Tak je tomu i u chřipkových virů, které mohou přežít a šířit se lépe v chladném a suchém vzduchu. Ideální teplotou chřipkového viru je totiž 5 stupňů.
Vliv chladného počasí na imunitní systém
Mnoho vědců se domnívá, že chladné počasí může nepříznivě ovlivnit imunitu člověka, takže je pro tělo těžší bojovat s infekcemi. Důvody mohou zahrnovat:
- Snížení hladiny vitamínu D kvůli nižšímu vystavení slunci.
- Trávení více času doma nebo v práci mezi lidmi, kde se viry šíří lépe.
- Nižší teploty mohou ovlivnit imunitní obranu proti rhinovirům.
- Zúžení krevních cév v horních dýchacích cestách.
Prevence
Zde jsou některé způsoby, jak se vyhnout nachlazení během chladného počasí:
- Užívání doplňků s vitamínem D nebo konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu D (tučné ryby, houby a vejce).
- Dostatek spánku.
- Hydratace.
- Pravidelné mytí rukou.
- Kýchání nebo kašlání do čistého kapesníku, pokud není po ruce, tak raději do lokte než do rukou.
- Nedělte se o potraviny, nápoje, nádobí nebo příbor s ostatními lidmi, kteří jsou nachlazeni nebo mají chřipku.
zdroj: www.medicalnewstoday.com