Jednoduché způsoby, jak otevřít láhev vína, i když nemáte vývrtku

Také se vám už někdy stalo, že jste chtěli otevřít láhev vína, ale vývrtka nikde? Pokud jste sami, není to až takový problém, ale pokud máte například na návštěvě hosty, potřebujete tuto situaci řešit. Přinášíme vám několik tipů, jak láhev otevřít i bez otvíráku nebo vývrtky.

Pevná uzavřená bota

K otevření láhve můžete použít pevnou uzavřenou botu, která má plochou podrážku. Než se pustíte do otevírání láhve, sedněte si, láhev otočte dnem vzhůru a stiskněte ji pevně koleny. Podrážkou boty (patou) udeřte několikrát do dna láhve, než se špunt začne uvolňovat. Nezapomeňte láhev včas otočit, aby se vám víno nevylilo.

Klíč

Možná jste nevěděli, že i pomocí obyčejného klíče můžete vytáhnout korkový špunt z láhve. Tato metoda je jednoduchá a věci k ní potřebné máte obvykle po ruce. Potřebovat budete pouze

  • klíč od dveří (FAB)
  • ručník, utěrku nebo hadřík, a samozřejmě
  • láhev.

Nejprve odstraňte případný obal zakrývající hrdlo láhve, abyste měli volný přístup ke korkovému špuntu. Poté klíč opřete o hrdlo pod úhlem 45° a zatlačte jeho konec lehce do korku. Vezměte si ručník, utěrku nebo hadřík a pomocí něho zatlačte klíč do korku co nejhlouběji. Poté pomocí palců otáčejte klíčem po obvodu hrdla, protože tak špunt oddělíte od skla. Při otáčení směřujte klíč směrem vzhůru, přičemž dojde k postupnému povytažení špuntu. Jakmile je to možné, vytáhněte špunt prsty.

Vařečka

Vařečka vám sice nepomůže korkový špunt z láhve vytáhnout, ale můžete ho s ní jednoduše zatlačit dovnitř, a to tak, že nedojde k jeho rozdrolení a znehodnocení vína. Je to velice rychlá metoda, vhodná pro situace, kdy bude víno ihned zkonzumováno a není třeba ho uchovat na později.

Sada nástrojů

K otevření láhve poslouží také základní sada nástrojů. Vezměte delší šroub a šroubovákem jej zašroubujte doprostřed špuntu. Jen buďte opatrní, aby se špunt nerozdrolil. Část šroubu nechejte vyčnívat ze špuntu a pomocí kleští nebo zadní strany oboustranného kladiva špunt vytáhněte.

Obrázky: Pixabay