Chudokrevnost byste neměli podceňovat. Poznejte její příznaky a vyhledejte včas pomoc

Chudokrevnost neboli anémie je onemocnění, kterým daná osoba trpí zejména kvůli nedostatku železa, kdy dochází k významnému poklesu počtu červených krvinek. Dostatek železa je totiž klíčový pro tvorbu hemoglobinu, který je nenahraditelný při transportu kyslíku do celého těla právě prostřednictvím červených krvinek.

Z výše uvedeného je zřejmé, že chudokrevnost by nikdo neměl podceňovat, protože může vést ke zhoršení funkce tkání a svalů, které nejsou dostatečně okysličovány. Proto je tak důležité znát její příznaky, abyste mohli včas vyhledat lékařskou pomoc a předejít tak možným komplikacím.

Anémie je nejčastěji průvodním jevem

  • Zjevné ztráty krve
  • Špatné skladby potravin a nedostatku živin
  • Těhotenství
  • Střevních potíží

Níže jsou uvedeny nejčastější příznaky chudokrevnosti.

Změna barvy kůže

Anémii může prozradit kůže zejména v oblasti očních víček, kde dochází ke změně jejich barvy. Pokud lehce odtáhnete dolní víčko u zdravého člověka, je barva zářivě červená, ale u člověka postiženého chudokrevností je buď nažloutlá nebo narůžovělá. Někdy se změny projeví například v oblasti dásní nebo nehtů.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy může být průvodním jevem řady onemocnění a jedním z nich je právě chudokrevnost, a to zejména tehdy, když je bolest provázena také závratěmi. Ty jsou způsobeny tím, že do mozku se nedostane krví dostatek kyslíku.

Problémy s pokožkou, nehty a vlasy

Důsledkem nedostatku železa je také nadměrně suchá kůže. Často dochází i ke zhoršení kvality nehtů a vlasů, protože ty nedostávají dostatek potřebných živin. Vlasy v důsledku toho také více padají.

Rty a jazyk

Nedostatek železa v těle se projevuje mimo jiné také tím, že rty často praskají a jsou velice suché. Také jazyk doznává negativních změn, barva se mění na světlou a jazyk často otéká. Někdy se dokonce objevuje také bolestivost.

Značná únava

Velká, až extrémní únava je jedním z typických průvodních jevů anémie, který také přímo souvisí s nedostatkem železa. Příčinou této únavy je zejména namáhané srdce, které sotva zvládá zajistit funkčnost krevního oběhu a krev nestačí zásobovat kyslíkem a dalšími důležitými látkami svaly a tkáně.

Obrázky: Freepik