Terapie baňkami: Kontroverzní metoda léčby infekce dýchacích cest

Baňky jsou léčebná metoda, která se používá již spoustu let, ale stále je tak trochu považována za kontroverzní. Zastánci této terapeutické metody doporučují její podstoupení při léčbě zánětů dýchacích cest, srdečního selhání a bolesti kloubů. Ovšem odpůrci tvrdí, že se jedná pouze o placebo efekt. Jak to tedy se samotnými baňkami je? Je bezpečné tuto proceduru podstupovat?

Jak baňky fungují?

Baňky jsou obvykle vyrobeny ze skla, mají sférický tvar a průměr 2,5 až 10 cm. K dispozici jsou také gumové baňky, jejichž tvar je více zploštělý. Procedura je založena na vytvoření podtlaku, který vtáhne kůži dovnitř baňky. Přetížení v místě baňky se zvyšuje v důsledku podráždění receptorů v kůži. Následně podkožní krevní cévy prasknou a krev se rozlije. V tu chvíli se s ní začne zacházet jako s cizím tělesem a imunitní systém spustí reakci produkcí velkého množství protilátek. Díky tomu tělo bojuje s infekcemi. V dalším případě se cévy rozšíří a průtok krve skrze orgány se zvýší. Hladké svaly žaludku, střev, žlučovodů, průdušek a dalších orgánů se uvolňují.

Kdy podstoupit terapii baňkami?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by používání baněk fungovalo. Odpůrci této metody tvrdí, že se jedná pouze o placebo efekt, jiní terapii doporučují za účelem léčby různých zánětů a infekcí. Nejčastěji se však podstupují při infekcích dýchacích cest, jako je například:

  • Bronchitida
  • Zápal plic
  • Chřipka
  • Nachlazení

Předpokládá se, že baňky jsou účinné i při zotavování z faryngitidy, laryngitidy a silného výtoku z nosu. Baňky se také stále více používají při onemocnění osteoartikulárního systému, jako je revmatoidní artritida, osteoartritida a osteoartritida páteře, ischias nebo při poranění svalů a kloubů. Navíc se v posledních letech baňky začaly používat při léčbě neuróz, kde je pozorován blahodárný účinek masáže baňkami na psychiku, což umožňuje pacientovi relaxovat.

Jsou baňky bezpečné?

Je důležité mít na paměti, že se stále jedná o kontroverzní metodu léčby a velká část lékařské komunity ji nedoporučuje. Baňky by rozhodně neměly být používány u všech lidí. Je třeba věnovat pozornost vředům, puchýřům a hnisavým lézím na kůži, kde by měly být baňky umístěny. Na těchto místech by neměly být žádné rány ani rozsáhlé jizvy, protože baňky by situaci mohly jen zhoršit. Totéž platí pro oteklé tkáně. Stejně tak je nemyslitelné používání baněk u lidí s lupusem a Sjögrenovým syndromem.

Obrázky: Pixabay