Příroda je rozmanitá a vyvinula u řady živočichů i rostlin obranné mechanismy, mezi které patří i toxiny. Je tedy vždy dobré vědět, jaké případné jedovaté rostliny v našich podmínkách rostou a jak je třeba postupovat, když dojde k jejich pozření.
Pokud se tedy stane, že někdo jedovanou rostlinu spolkne, je zapotřebí dodržet níže uvedený doporučený postup:
- Vyvolat zvracení
- Podat větší množství živočišného uhlí
- Přivolat co nejdříve lékaře
Níže jsou uvedeny nejjedovatější rostliny, které se vyskytují na území České republiky.
Rozpuk jízlivý
Nebezpečné alkaloidy jsou obsaženy ve všech částech této rostliny, přičemž největší koncentrace je v oddenku. Problém nastává zejména tehdy, když dojde k záměně této rostliny s jinými podobnými rostlinami, například celerem, petrželí nebo pastinákem. Nástup otravy je po požití velice rychlý a počítá se na minuty. Mezi obtíže patří pálení a bolest v ústech a hrdle, křeče, zvracení a dýchací a srdeční obtíže. Může dojít až ke smrti postižené osoby.
Ocún jesenní
Tato rostlina je rovněž celá plná toxických alkaloidů, přičemž nejvíce jedu obsahují její semena. Byl však zaznamenán i případ úmrtí po požití tří květů ocúnu. Pozor by si měli dát například také majitelé pastvin, protože pokud se na nich vyskytuje ocún, obcím a kozám sice přímo neuškodí, ale otráví jejich mléko. Nástup příznaků přichází obvykle několik hodin po otravě a jedná se o pálení a škrábání v ústech, potíže při polykání, průjem, zvracení, silné močení a střevní křeče. V moči bývá viditelná i krev. Absence lékařské pomoci může vyústit až v postupné ochrnutí, selhávání ledvin a otok plic. Celkový kolaps způsobí v průběhu jednoho až dvou dnů smrt postiženého člověka.
Jalovec chvojka
Celá rostlina jalovce je prudce jedovatá. Otrava se projevuje zejména průjmem s výskytem krve ve stolici, zvracením, překrvením pánevní oblasti a zánětem ledvin. Při neposkytnutí lékařské pomoci se dostavují silné křeče a také bezvědomí, které končí úmrtím postiženého. Pokud rostlinu pozře těhotná žena, alkaloidy mohou vyvolat potrat. Není tedy divu, že se dříve jednalo o běžně využívanou metodu ukončení nechtěného těhotenství. Problém byl však se správným dávkováním, protože mohlo snadno dojít i k úmrtí ženy, případně k doživotním zdravotním následkům.
Obrázky: Pixabay