Očistu jater a detoxikaci organismu zvládnete jednoduše výběrem správných potravin

Zdravá játra a detoxikace organismu spolu velmi těsně souvisejí. Právě játra totiž hrají v těle nezastupitelnou roli při metabolismu látek a také při filtrování odpadních produktů látkové přeměny. Svým životním stylem a ostatně ani kvalitou okolního prostředí často funkci svých jater takřka sabotujeme, protože jim dodáváme přísun velkého množství toxinů, jichž je zapotřebí tělo zase zbavit. A čím více jich je, tím více to játra zatěžuje. Je proto vhodné svému tělu čas od času trochu pomoci a zařadit do svého jídelníčku potraviny, které s očistou těla svým složením pomáhají. Přinášíme vám seznam těch nejlepších z nich.

Rajčata

Rajská jablíčka obsahují bílkovinu s názvem glutathion, která pomáhá játrům při procesu detoxikace. Kromě toho je zde také lykopen, který tělo chrání před rakovinným bujením. Je proto vhodné rajčata neopomíjet.

Grapefruit a další citrusy

Citrusové plody obecně obsahují vysoké množství kyseliny askorbové neboli vitaminu C a antioxidanty, které zvyšují produkci jaterních enzymů starajících se o očistu těla. Proto uděláte velmi dobře, když si pravidelně dopřejete čerstvou šťávu z citrusů, jako jsou grepy, citrony či limetky, které jsou v této funkci ze všeho nejlepší.

Kurkuma

Žlutooranžový bezmála zázračný kořen kurkumy je proslulým lékem už od nepaměti. Z hlediska detoxikačního procesu napomáhá enzymům aktivně vyplavovat z těla karcinogeny – a to se hodí. Při použití kurkumy ji nezapomeňte doplnit o špetku pepře a nějaké mastné kyseliny, jenom tak totiž kurkumin bude správně plnit svoji funkci.

Česnek

Česnek je bohatý na dva druhy látek napomáhajících při očistě jater, je to alicin a selen. Kromě toho obsahuje také sulfer, který pomáhá aktivovat jaterní enzymy a zlepšit tak vyplavování toxinů. Kromě toho, že podporuje funkci jater, také pomáhá zbavit tělo nepřátelských virů a bakterií a také tlumí vznikající zánětlivé procesy. Uděláte tedy velmi dobře, pokud ho budete pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.

Obrázky: Freepik