Jelení lůj nemusíte použít jen na rty. Praktické využití má v celé domácnosti

Balzám na rty je neodmyslitelnou součástí výbavy kabelky každé správné ženy a někdy i muže. Kdo by také chtěl mít hrubé a rozpraskané rty, zejména pak v zimním období, kdy jsou k tomu náchylně obzvlášť. Je ale dobré vědět také to, že tento nástroj lze využít také jinými způsoby, než jen na namazání rtů. Přinášíme vám několik užitečných tipů, k čemu všemu vám může balzám na rty posloužit.

Proti komárům

Bez ohledu na to, jaké repelenty proti hmyzu používáte, je dobré vědět, že balzám na rty může prodloužit jejich účinnost. Stačí nanést vrstvu balzámu na pulzující části těla, jako jsou zápěstí, loketní jamky nebo oblast krčních tepen a na tuto vrstvu pak aplikovat repelent. Tento způsob je obzvláště účinný, pakliže k odpuzování hmyzu používáte éterické oleje.

Suchá pokožka kolem nosu

Podzim je období chřipky a rýmy. Kvůli častému smrkání však dochází k vysušování a rozpraskání pokožky v okolí nosního chřípí, což je nepříjemné a bolestivé, ale prasklinky mohou být i vstupní branou do těla pro další druhy infekcí. Pakliže tuto oblast pravidelně ošetřujete balzámem na rty, pokožka bude dostatečně hydratovaná a chráněná a praskat už nebude.

Hojení ranek a škrábanců

Drobné oděrky a škrábance se hojí pomaleji, pakliže se nacházejí na pokožce vystavené častému vysušování a povětrnostním vlivům. Negativním dopadům těchto okolností na hojení ran můžete předejít pravidelnou aplikací balzámu na rty na pokožku v bezprostředním okolí rány. Pokožka bude lépe vyživená a pružná a bude se lépe hojit.

Odstraňuje řasenku z kůže

Při líčení se občas řasenka dostane i na pokožku v okolí očí. Zejména pokud je voděodolná, není úplně nejsnazší ji odsud zase dostat pryč. Naštěstí je ale rozpustná v tucích, a proto je nejsnazší způsob její odstranění potřít ji trochou balzámu na rty a vatovou tyčinkou ji pak setřít.

Prodlužuje trvanlivost očních stínů

Aby vám barevné stíny na víčkách vydržely déle, stačí víčka potřít vrstvou balzámu na rty a až na tu pak nanést vrstvu očních líčidel. Vydrží tak na kůži mnohem déle a jejich barvy budou sytější.

Zabraňuje otlakům z bot

Máte-li nové boty, nejspíš čelíte nepohodlí v oblasti Achillových šlach na nohou, které se často o příliš těsné boty otírají a vznikají zde bolestivé puchýře. Pokud kůži v této části budete před obutím bot ošetřovat balzámem na rty, snížíte tím tření mezi usní bot a pokožkou a otlaky vás už nadále nebudou trápit.

Obrázky: Freepik