K jakým nemocem a problémům inklinují jednotlivé krevní skupiny

Krevní skupina není důležitá jen v případě transfúzí při operačních výkonech, ale jednotlivé skupiny ovlivňují zdraví, souvisí s kardiovaskulárními nebo chronickými onemocněními a s rizikem vzniku určitého druhu rakoviny. Základní dělení je na A, B, AB a 0, ale dále se rozlišují podle antigenních systémů AB0 a Rh faktorů.

Důležitost krevní skupiny

Krevní skupiny jsou základním dělícím kritériem při odběrech krve, základní dělení A, B, AB a 0 se dále upřesňuje podle antigenů A nebo B a bílkovin, které značí Rh faktor. Běžně se tak hovoří o osmi krevních skupinách (A +, A-, B +, B-, AB +, AB-, O + nebo O-), které proudí lidem v žilách, ale při dalším detailním upřesňování se jedná o takřka 50 různých krevních skupin. Proč jsou ale krevní skupiny tolik důležité? Především ovlivňují chod těla, mají vliv na krevní cévy, neurony a krevní destičky. Určité krevní skupiny inklinují k některým chronickým onemocněním nebo mají vliv na vznik konkrétních chorob. Už z tohoto důvodu je důležité znát svoji krevní skupinu.  

Typy A, B, AB inklinují ke kardiovaskulárním onemocněním

Jsou krevní skupiny, jejichž nositelé mají danou větší srážlivost krve než ostatní. Krevní skupiny A, B a AB mají až o 30 % vyšší hladinu proteinů, které zodpovídají za srážení krve. Z toho důvodu jsou v těchto skupinách o 15 % vyšší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a z toho plynoucích úmrtí. Nositelé těchto skupin by proto měli věnovat tomuto faktu zvýšenou pozornost a dbát na správný jídelníček a dostatek pohybu.

Typ 0 trpí o poznání méně na krevní sraženiny

Naopak lidé mající skupinu 0 mají v krvi nižší množství proteinů napomáhajících srážení krve, proto netrpí tolik na kardiovaskulární onemocnění. Mohou ale mít potíže při krvácivých zraněních, protože rány nadměrně krvácí. I přes vědecké důkazy o množství proteinů ale není tato skupina chráněná před rizikem infarktu nebo mrtvice.

Typ 0 může trápit neplodnost

Celosvětově je nejčastější krevní skupinou 0, v České republice je o něco více nositelů typu A. Podle výzkumů, které vědci prezentovali v časopise Human Reproduction a Journal of Assisted Reproduction and Genetics, je u typu 0 dvakrát vyšší pravděpodobnost neplodnosti kvůli menšímu počtu buněk k oplodnění. Dalším typem, který mívá potíže s umělým oplodněním kromě skupiny 0, jsou ženy skupiny A.  Naopak ženy se skupinou B potíže tolik s metodou oplodnění IVF nemají.

Typy A, B a AB trápí vyšší riziko rakoviny žaludku

V rámci jiného výzkumu se vědci zaměřili na riziko vzniku rakoviny žaludku u krevních skupin v souvislosti se zánětlivou reakcí na bakterie Helicobacter pylori, které způsobují žaludeční vředy. Právě skupiny A, B a AB jsou ohroženy nejvíce. Samozřejmě by ale příznaky žaludečních onemocnění a chorob trávicího traktu neměly podceňovat ani lidé s krevní skupinou 0.

Typy A, B a AB trpí více na hlubokou žilní trombózu

Kdo trpí více na hlubokou žilní trombózu? Opět jsou to skupiny s vyšší srážlivostí krve, u kterých je větší pravděpodobnost krevních sraženin v dolních končetinách nebo pažích. Navíc se riziko zvyšuje při děděné trombofilii, kdy se zvyšuje až trojnásobně. Všichni nositelé těchto skupin by proto měli dbát na pravidelné preventivní prohlídky, jíst zdravě a dostatečně se hýbat.

Typ AB trápí více demence a potíže s pamětí

Nejméně častou krevní skupinou ve světě je typ AB, u nás je nositelů asi 5-7 %. Podle výzkumu publikovaném v časopise Neurology je u skupiny AB o 82 % vyšší pravděpodobnost vzniku potíží s pamětí a demence v pozdějším seniorském věku. I zde pomůže prevence a aktivity, které předcházejí vzniku Alzheimerovy choroby.

Typy A a B ohrožuje ve větší míře cukrovka

Lidé s krevní skupinou A nebo B jsou oproti jiným znevýhodněni nejen vyšší srážlivostí krve, ale ohrožuje je až o 21 % více riziko vzniku cukrovky. Vědci se domnívají, že je to vlivem metabolismu a přeměny glukózy v krvi. Z preventivních důvodů by proto lidé těchto skupin měly sledovat více a především pravidelně hladinu cukru v krvi.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com