Účinnost populárních vitamínů a potravinových doplňků na podporu paměti

Přípravky pro zlepšení prokrvení mozku, ke zlepšení koncentrace nebo dokonce oddálení spánku řeší nejen studenti vysokých škol, ale především senioři, kterým se takové výrobky doporučují. Na trhu existuje celá řada vitamínů a doplňků, které slibují zázračné účinky, ale je to pravda? Stojí tyto doplňky za nákup?  Fungují kapsle s omega-3 mastnými kyselinami, vitamínem B12 nebo ženšenem?

Omega-3 mastné kyseliny

V kapslích s rybím olejem obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mají především účinky na srdce, ale některé studie prokázaly i slibné účinky na budování mozkových buněk. Při vědeckých výzkumech se však vliv na kognitivní funkce neprokázal, prospěšnost byla prokázána naopak u srdce. Jak říká dr. Arjun Masurkar, neurolog z Centra kognitivní neurologie v New Yorku, „srdce a mozek jsou propojené“, nelze tedy očekávat zázračné účinky na paměť, ale je vhodné doplňovat omega-3 mastné kyseliny pro zlepšení fungování organismu. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v mnoha potravinách, jako jsou ořechy, semínka chia nebo fazole.

Vitamin B12

Tento vitamín je rozpustný ve vodě a pochází především z živočišných zdrojů. Z toho důvodu trpí jeho nedostatkem vegetariáni nebo vegani, senioři mívají potíže s jeho vstřebáváním. Vitamín B12 je nezbytný pro fungování nervové soustavy i správnou krvetvorbu. Normální hladina pro B12 v krvi je 200-900 pg/ml, při nižší se doporučuje doplnění pomocí injekcí nebo vitamínových doplňků. Při snížené hladině dochází k utlumení funkcí mozku, naopak při doplnění nad míru nedochází k posílení paměti, pouze k návratu do normálu.

Vitamin E

Vitamín E neboli tokoferol je antioxidant, který ochraňuje buňky před volnými radikály. Z toho důvodu může nedostatek vitamínu E způsobit potíže v mozku nebo se mohou rozvinout některá závažná onemocnění. Jak je to ale s působením tohoto vitamínu na kognitivní funkce a paměť? Během velkých studií s 6300 účastnicemi ve věku 65 let a více se ale vliv na kognitivní funkce neprokázal a pravidelné doplňování neovlivnilo ztrátu paměti nebo opak její posílení.

Ženšen

Ženšen nebo také panax se hojně užívá k posílení paměti samostatně nebo právě v kombinaci s ginkgo bilobou. Prozatímní studie významný vliv na paměť neprokázaly, je nutné detailnější zkoumání. Především u seniorů a starších lidí je však nutná obezřetnost při užívání bylinných prostředků, které mohou vzájemně interaktivovat a mít celou řadu vedlejších účinků v kombinaci s množstvím užívaných léků v této věkové kategorii. U seniorů navíc hraje roli zvýšená citlivost na léky i bylinné preparáty.

Gingko biloba

Tento přírodní prostředek bývá lékaři doporučován seniorům pro odvrácení demence zlepšením průtoku krve do mozku. Odborníci však vliv ginkgo biloby na paměť zpochybňují. V rámci osmileté klinické studie, které se účastnilo 3069 dospělých bez nebo s mírným kognitivním poškozením mozku, se vliv na posílení paměti tohoto bylinného doplňku nepotvrdil. Naopak by podle vědců mohl pomoci pouze lidem, kteří již demencí trpí. Ginkgo biloba navíc může ublížit těm, kteří užívají léky na ředění krve. 

Acetyl-L-karnitin

Milují jej sportovci i lidé na dietě, pomáhá totiž přeměnit tuk na energii. Dokonce při studii na potkanech se zkoumal vliv tohoto přípravku na ochranu mozku před Alzheimerovou chorobou. V souvislosti s pamětí se k žádným výsledkům nedošlo, podle doktora Masurkara jde tedy o vyhazování peněz a tento přípravek patří do skupiny takzvaných vitamínových mýtů.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy