Karcinom tlustého střeva: Kritický příznak, který většina lidí ignoruje a neřeší

Rakovina tlustého střeva je jednou z nejsmrtelnějších forem onemocnění. Je to druhá nejčastější příčina úmrtí na rakovinu u mužů a žen s příznaky, které mohou být zákeřné a v raných stádiích je lze snadno přehlédnout nebo zaměnit s jinými zdravotními problémy. Rakovina tlustého střeva nemusí zpočátku způsobovat závažné symptomy. Mnoho pacientů si proto možná ani neuvědomuje, že má problém.

Rakovina tlustého střeva obvykle začíná polypy

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku jsou často provázány, protože mají mnoho společných vlastností. Většina rakovin tlustého střeva začíná jako typ růstu, známého jako polyp, ve vnitřní výstelce konečníku a tlustého střeva. Ne však všechny polypy se vyvinou v rakovinné bujení. Polypy mohou být:

  • Adenomatózní
  • Hyperplastické a zánětlivé
  • Vroubkované adenomy, které nesou větší riziko rakoviny tlustého střeva

Mnoho lidí tento příznak rakoviny tlustého střeva ignoruje

Váš žaludek vám může dát mnoho varovných signálů, když je s vaším zdravím něco v nepořádku. Některé z těchto příznaků mohou zahrnovat:

  • Nevolnost a zvracení
  • Krvácení z konečníku
  • Poruchy trávení
  • Různé druhy bolesti

Největší pozor si dávejte na průjem nebo zácpu

Zácpa a průjem mohou znamenat řadu problémů, ale jelikož jsou tak časté, lze je snadno přehlédnout. Lékaři vysvětlují, že pokud rakovina ovlivňuje fungování tlustého střeva, může způsobit průjem. Tlusté střevo absorbuje velkou část vody při trávení a mění odpad z tekutiny na stolici, takže když je tento proces narušen, může dojít k řídké stolici.

A ačkoli průjem může být příznakem rakoviny tlustého střeva, stejně tak to může být i zácpa. Konečník je také průchodem pro výstup stolice z těla, když je přítomna nějaká hmota (rakovina), která ho blokuje, pak může mít pacient zácpu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ccalliance.org, Hopkinsmedicine.org