Každé úterý večeří s bezdomovkyní. Nedokázal být lhostejný a změnil její osud k dobrému

Několik týdnů, každé úterý, vzal muž bezdomovkyni na večeři. Jednoho dne se mu svěřila s něčím, čemu nemohl uvěřit. Nedokázal být lhostejný a ženino přiznání sdílel na sociálních sítích. Pod jeho příspěvkem se strhla lavina komentářů a sdílení.

Žena nikdy nežádala o peníze

„Pracuji v centru a obvykle chodím v obleku. Každý den vidím Annu na rohu ulice a kupodivu nikdy za celou dobu mě nepožádala o peníze. Pokaždé se na mě jen usměje, popřeje mi dobré ráno a hezký den. Ostatní bezdomovci mě na ulici často žádají o drobné, ale Anna nikdy. Tak jsem se rozhodl, že ji každé úterý vezmu na večeři.“

„Povídáme si, poslouchám, jak je šťastná, i když vlastně nic nemá. Minulý týden mi však tato milá žena sdělila něco, co mě naprosto šokovalo. Anna neumí číst. Nekouří, nepije, není závislá na drogách ani ničem podobném, prostě jen neumí číst,“ vypráví muž.

Negramotnost jí brání v získání práce

V životě neměla nikoho, kdo by ji to mohl naučit. Vyprávěla mi, jak těžké pro ni bylo sehnat práci, když neumí číst. Všechny peníze utrácí za půjčování knih z knihovny, aby se naučila číst, ale samoučení není tak lehké.

„Měl jsem to štěstí, že jsem byl požehnán dvěma úžasnými rodiči a skvělou rodinou, která mi vždy poskytla vše, co jsem v danou chvíli potřeboval. Anna bohužel ne. Takže se s ní teď nejen scházím na společnou večeři, ale také proto, abych ji naučil číst. Každý týden si půjčím jednu knihu z knihovny a v úterý ji spolu čteme a zbytek týdne cvičí sama. Nezveřejnil jsem to proto, abych Annu litoval, nebo abych se chlubil, že jsem pro někoho udělal něco dobrého ve špatné situaci.“

„Sdílím to proto, že doufám, že to možná někoho přivede k pomoci druhému. Na světě je spousta lidí jako Anna. Ne každý člověk na ulici musí být nutně závislý na drogách nebo na alkoholu či líný pracovat. Pomoc těm, kteří to potřebují, může být tak jednoduché jako pozdrav nebo úsměv,“ dodává muž.

Úvodní obrázek: Sardaka/Creative Commons/Attribution 4.0, Zdroj: today.com