Přestože se nejedná o obvyklé téma, které bychom rádi probírali mezi svými přáteli nebo kolegy, občas si některé ženy všimnou, že se jim v okolí brady objevují silné, tmavé chloupky. Zpravidla vytrhnutí řeší daný problém, ale to neznamená, že je konec. Chloupky se zanedlouho utvoří znovu. Proč tam vlastně jsou, když se jedná spíše o mužskou záležitost?
Hirsutismus
Hirsutismus je obvykle způsoben zvýšenou produkcí mužského hormonu nazývaného androgen nebo zvýšenou citlivostí pokožky na androgen. Může existovat celá řada důvodů, proč vaše tělo najednou začne produkovat více mužských hormonů nebo proč je vaše pokožka náhle citlivější. Zde může být několik příčin.
Cushingův syndrom
Cushingův syndrom může způsobit další růst ochlupení. Nejedná se o běžný syndrom, protože postihuje asi 1 z 50 000 lidí, ale ženy mají mnohem větší šanci, že jej získají než muži. Cushingův syndrom je hormonální stav, který je způsoben kortizolem. Nejenže budete chlupatější, ale existuje i riziko přibývání na váze, vzniku modřin a slabších kostí a svalů.
Syndrom polycystických ovarií
Jedná se o syndrom, při kterém se ve vaječnících tvoří tekuté puchýřky, malé cysty, které mohou vést k tomu, že nedochází k ovulaci ani menstruaci. To ovlivní vaši hormonální rovnováhu, která může mít za následek zvýšenou produkci chlupů.
Tělesná hmotnost
Nadváha narušuje rovnováhu vašich hormonů a právě tyto hormony ovlivňují růst vašeho ochlupení na těle. Ovšem nejen nárůst hmotnosti, ale i náhlé hubnutí může mít za následek tuto nerovnováhu a tvorbu chloupků na místech, kde na to ženy nejsou zvyklé.
Určité léky
Některé léky mohou mít vedlejší účinky v podobě nadměrného ochlupení, například anabolika nebo silné léky na epilepsii.
Stárnutí
Nadměrný růst chlupů nemusí vždy souviset se zdravím. Může k němu dojít i v rámci přirozeného procesu stárnutí. Je totiž zcela normální, že s přibývajícím věkem budete o něco málo chlupatější, především v období menopauzy.
Obrázky: Freepik