Projevy špatného fungování štítné žlázy nepodceňujte. Tělo na ně upozorní konkrétními příznaky

Když se necítíme dobře, myslíme na to, zdali jsme se někde nenachladili nebo na nás zrovna neleze chřipka. Popřípadě obtíže přisuzujeme následkům stárnutí. Některé symptomy ovšem mohou znamenat něco zcela jiného. Přestože není ihned důvod k panice, zkrátka a dobře by se některé příznaky neměly ignorovat už jen z toho důvodu, že mohou naznačovat onemocnění štítné žlázy.

Co je štítná žláza?

Štítná žláza je malý orgán, který ale hraje v našem těle důležitou roli. Je zodpovědná za funkci metabolických procesů a dokonce ovlivňuje i proces růstu. Pokud štítná žláza pracuje příliš rychle nebo příliš pomalu, mohou nastat vážné potíže. Porucha štítné žlázy se může projevovat prostřednictvím následujících příznaků.

Smutek a deprese

Pokud vaše štítná žláza nefunguje správně, může být vaše nálada jako na houpačce. To znamená, že byste mohli prožívat nespavost, cítit nadměrnou únavu, ale i deprese a smutek.

Zácpa

Protože štítná žláza ovlivňuje metabolické procesy, mohou se u vás projevit i střevní potíže v podobě zácpy, průjmu, nevysvětlitelné ztráty nebo nárůstu hmotnosti, silné bolesti břicha nebo neustálého hladu.

Srdeční poruchy

Štítná žláza ovlivňuje srdeční rytmus a srdeční frekvenci. Máte problémy se srdcem a zdá se, že vám nic nepomáhá? Problém hledejte ve štítné žláze.

Otoky

Velice důležitý příznak poruchy štítné žlázy je abnormální hromadění tekutin. To může vést k otokům na krku a tváři i k vypouklým očím.

Obrázky: Freepik