Knižní bestsellery, které by ve vaší knihovně chybět neměly

Léto je obdobím dovolených, ve kterých člověk odpočívá a nabírá nové síly. Spousta lidí si velice dobře umí představit lenošení na mořské pláži nebo na terasa u domu s knížkou v ruce. Je to příjemná odpočinková aktivita, k níž samozřejmě patří i dobrá kniha, a to nejlépe v podobě nějakého knižního bestselleru, od kterého se nelze jen tak odtrhnout. Kde ho zaručeně najdete?

Knižní bestsellery na Palmknihy

Hledáte-li zajímavou knihu, tak se můžete podívat na knižní bestsellery na Palmknihy.cz. Určitě mezi nimi najdete knížku, kterou si s chutí přečtete. Lze vsadit na osvědčené autory jako jsou Karin Lednická, Vlastimil Vondruška, J. K. Rowlingová, Jo Nesbø, Robert Bryndza či Julie Caplin a mnohé další, jež patří čtenáři k nejoblíbenějším.

Za přečtení rozhodně stojí románová freska Lucemburská epopej I., která začíná svůj příběh nástupem krále Jana Lucemburského na český trůn a později končí smrtí římského císaře Karla IV. Příznivci historie se díky knize dostanou do jednoho z nejslavnějších období našich dějin, kdy Praha byla centrem římské říše, a budou prožívat životy obou významných panovníků, jejích zápas o udržení trůnu i snahy české šlechty upevnit své vlastní postavení.

Jste-li ovšem spíše příznivci humoristické četby, tak by vaší pozornosti neměl ujít poslední díl Aristokratky, nazvaný Aristokratka pod palbou lásky od Evžena Bočka. Opět se setkají se Marií Kostkovou z Kostky, která tentokrát bude řešit dilema, pro kterého nápadníka se nakonec rozhodnout. Vyhraje to chudý hrabě Max nebo nechutně bohatý Holanďan? Čtenář ale nakonec zjistí, že pod palbou lásky je v tomto díle více románových postav.

Příběh pro mladé čtenáře

Na své si přijdou i čtenáři young adult literatury, pro které je připravena sci-fi kniha Hunger Games. Trilogie americké autorky Suzanne Collinsové vypráví o postapokalyptickém světě, v němž je poslušnost lidí vynucována příliš krvavým kláním, ve kterém se vždy jedna dívka a jeden chlapec z každého ze třinácti krajů utkají o svůj život. Vítěz totiž může být jen jeden. Jednotlivé díly se jmenují Aréna smrti, Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Spisovatelka se netají tím, že inspirací k jejich napsání byla chvíle, kdy v televizi přepínala mezi jednotlivými programy, na nich běžely reality show a záběry z bojišť.

Akční příběh je skvěle vyvážený, nechybějí ani romantické prvky, takže série Hunger Games bude určitě bavit i mladé náctileté čtenářky. Knihy si ovšem mohou přečíst také dospělí, jimž se líbí napínavé příběhy, v nichž nechybí uvěřitelný děj, sympatické postavy, autentičnost. Někteří čtenáři se shodují, že knižní trilogie je lepší než film. 

Proč je dobré číst

Čtení knih je výbornou činností, při níž dochází k procvičování paměti, ke zlepšení schopnosti se soustředit a komunikačních dovedností. Díky čtení se snižuje míra stresu, člověk je klidnější a v lepší psychické pohodě. Čte-li člověk populárně-naučnou literaturu, tak si také rozšíří své znalosti. Plusy pochopitelně přináší i četba beletrie, detektivních či fantasy příběhů, která člověku dávají alespoň chvíli zapomenout na jeho starosti. Přenesou ho totiž do fiktivního příběhu. A když je kniha opravdu dobře napsaná, tak čtenáře vtáhne tak do děje, že se od řádků nemůže odtrhnout.

Současně s tím si člověk trénuje svou kreativitu, protože při čtení si představuje, jak vypadají jednotliví hrdinové i prostředí, ve kterém se pohybují. Výhodou je, že každý si ho může zpodobnit k obrazu svému. Číst lze všude – doma, v tramvaji či ve vlaku. Pohroužení se do napsaných řádků pro čtenáře přestává okolní svět existovat, což přispívá k výborné relaxaci unavené psychiky.