Plíseň nehtů: Co ji způsobuje a jak ji léčit, aby se už nevrátila

Každý třetí člověk trpí plísní nehtů, která může být dlouhotrvající a obtížně léčitelná. Navíc má tendenci se po vyléčení často vracet, zvláště když člověk nezmění návyky, které podporují její rozvoj. Jak vysvětlují odborníci, plísně mohou postihnout nehty na rukou i nohou, ale mnohem častější jsou u dolních končetin. Ve skutečnosti chronická plísňová infekce představuje 50 % všech patologií nehtů.

Příčiny onychomykózy

Onychomykóza je plíseň napadající nehty, vlasy a kůži. Je obvykle způsobena dermatofyty či možnými kvasinkami a saprofytickými houbami. Plíseň se může projevit na jednom nehtu nebo více. Nehty jsou po napadení abnormálně velké, ztluštělé nebo jinak zbarvené. Nejčastěji jsou postiženy nehty na jednom nebo obou palcích. Diagnóza se často neomezuje na klinické vyšetření, ale vyžaduje laboratorní potvrzení, které také identifikuje typ plísně, aby bylo možné poskytnout vhodnou léčbu.

Léčba plísní na nohou

Plísně se obtížně léčí kvůli pomalému růstu nehtů na nohou. První možností léčby jsou antimykotika užívaná orálně. Tyto léky se podávají pacientům se středně těžkým až těžkým onemocněním, zejména pacientům s cukrovkou kvůli zvýšenému riziku vředů. Bylo však pozorováno zvýšení odolnosti plísní vůči některým z nich.

Když je léčba pilulkami kombinována s lokální aplikací léků, chirurgickým nebo chemickým čištěním, šance na zbavení se plísně jsou pravděpodobnější. Chirurgické odstranění nehtu je považováno za poslední možnost, když všechny konzervativní metody selžou. U pacientů s mírnými nebo středně těžkými infekcemi, u kterých houba nenapadla nehtovou matrix, lze použít topické přípravky. V posledních letech se účinnost těchto přípravků zlepšila.

Recidiva plísně

Existují však případy, kdy postižený nehet vypadá čistě, bez plísně, ale po nějaké době opět vykazuje stejné známky onemocnění. Tento jev není nijak vzácný a má několik důvodů. Nejdůležitější je přestat s krémy nebo laky při prvním náznaku. I když houby nemusí být viditelné pouhým okem, jsou stále přítomny na nehtech, což lze potvrdit laboratorními testy. Při časném vysazení lokální léčby se jejich populace postupně množí a stav se opakuje. Totéž se stane, když perorální léčba není dokončena.

Jak se chránit?

K ochraně před plísní nehtů na nohou mají odborníci několik praktických rad:

  • Nenoste boty, které jste používali před infekcí nehtů, než je vydezinfikujete vhodnými přípravky
  • Vyberte si správnou velikost obuvi, abyste se vyhnuli drobným zraněním
  • Preferujte boty vyrobené z materiálů, které dýchají
  • Na boty používejte protiplísňové pudry
  • Udržujte své nohy a boty čisté a suché
  • Ponožky měňte denně nebo dříve, pokud se vám potí nohy
  • Noste boty nebo žabky na místech, kde rostou houby (např. pláže, bazény)
  • Ujistěte se, že jsou vaše nehty dobře upravené
  • Dezinfikujte nástroje pro péči o nehty
  • Vyhněte se dehydrataci používáním hydratačních přípravků, abyste zabránili vzniku mikrotrhlin, které jsou vstupní branou pro plísně

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mayoclinic.org