Psychologie matky: Pokud jste rodila císařským řezem, jste silnější, než si myslíte

Císařský řez, i když je dnes považován za zcela běžný chirurgický zákrok, je bolestivá operace, která vyžaduje lokální či celkovou anestezii a poměrně velký zákrok. Může být plánový nebo akutní. Po akutním císařském řezu novopečené maminky často prožívají stavy úzkosti, deprese a smutku. Mají pocit, že selhaly, protože nedokázaly porodit přirozeně. Tak to ale rozhodně není. Pokud jste rodila císařským řezem, vězte, že jste silnější, než si myslíte.

Při komplikacích je záchranou

Samozřejmě, že ve většině případů jsou pro miminko nebo maminku, které mohou být v ohrožení, nezbytná záchranná opatření. Akutní císařský řez je v určitých případech nutný pro záchranu dítěte i matky. Kdo tuto zkušenost zažil, jen stěží na ni zapomene.

 

Jizva na těle i na duši

Porod císařským řezem často nezanechá jizvu jen na těle, ale i na duši. Po odeznění anestezie mohou přijít pocity selhání a následně úzkosti a deprese. Ať už byl důvod k provedení císařského řezu jakýkoli, věřte, že na sebe můžete být stejně hrdá, jako maminka, která porodila přirozeným způsobem.

Měly byste být hrdé

Psychologové mají jasno. Matky, které rodily císařským řezem, by měly být hrdé, protože jsou silnější, než si myslí. Věděli jste, že císařský řez je jediný chirurgický zákrok, při němž se rozřízne až sedm vrstev tkáně a očekává se, že matka asi o šest hodin později vstane a převezme zodpovědnost za dalšího malého človíčka?

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mama365.gr