Chlapec jako kdyby neexistoval. Matka 14 let skrývala syna před světem. Úřady ho umístily pěstounům, ženě hrozí dlouhé odnětí svobody

Osmačtyřicetiletá žena z francouzského Rennes je obviněna z držení svého syna v izolaci od společnosti dlouhých 14 let. Žena své dítě do školy nepřihlásila s tím, že by měla být zodpovědná za jeho vzdělání sama. Po léta byl mladý chlapec odříznutý od vnějšího světa, což mělo drastické dopady na jeho zdraví i pohodu.

Chlapec jako kdyby neexistoval

V červenci 2022 se žena znepokojená zdravím svého syna rozhodla vzít ho do nemocnice. Předpokládala, že chlapec trpí silnou alergií. Lékaři v Rennes si ale všimli, že 14letý mladík je silně podvyživený a váží pouhých 25 kg. Navíc měl potíže s mluvením a zjevně se bál kontaktu s ostatními lidmi. Po těchto zjištěních nemocnice okamžitě informovala příslušné úřady, které odhalily, že chlapec není zapsán ani ve škole, ani na žádné klinice.

Média i úřady se dozvěděly, že matka porodila své dítě na Filipínách. Příchod dítěte na svět oznámila pouze na místní francouzské ambasádě, ovšem po návratu do Francie chlapce nikde neregistrovala. Jako kdyby neexistoval.

Byl umístěn do pěstounské rodiny

Chlapec byl umístěn nejprve do pečovatelského centra a poté do pěstounské rodiny. Navzdory všem obviněním matka nadále bojuje o znovuzískání syna do své péče a všechna obvinění popírá. Tvrdí, že její syn měl vždy přístup k dostatku jídla a že vedli aktivní společenský život, navštěvovali muzea, knihovny a umělecké výstavy.

„Byli jsme oba šťastní, teď jsme nešťastní. Od začátku dělám pro syna to nejlepší. Chráním ho,“ vysvětluje žena. Matčin právník však přistupuje k případu tak, že se nejedná o formu týrání nebo zneužívání. Chlapec je přehnaně milován, jeho matka je až příliš ochranitelská, ovšem to neznamená, že by ho nenechala dělat, co on chce, učí ho, dává mu najíst a tráví s ním hodně času, jak uvedl obhájce.

Úřady však tvrdí, že chlapec strávil většinu svého života v izolaci a ve špatných hygienických podmínkách. Matka byla zatčena 15. května a v současné době je pod dohledem soudu. Ten má začít 5. října a v případě prokázání viny jí hrozí až 7 let vězení a pokuta v přepočtu kolem 2 350 000 korun.

Úvodní obrázek: Cimmerian praetor/CreativeCommons/Attribution Alike 3.0, Zdroj: lefigaro.fr