Hormonální akné: Proč nevyhýbá ani dospělým a jak ho řešit

Hormonální akné zahrnuje nárazový výskyt spojený s kolísáním vašich hormonů, což se obvykle děje během puberty. Ovšem akné není záležitostí pouze mladistvých. K hormonálním poruchám může dojít i v dospělosti, a to častěji u žen než u mužů. Podle studie z roku 2008 má asi 50 % žen ve věku 20 až 29 let a 25 % žen ve věku 40 až 49 let akné.

Co způsobuje hormonální akné?

Hormonální akné je typicky charakterizováno:

  • Pupínky kolem tváří a čelisti
  • Černými a bílými tečkami nebo cystami
  • Mastnou pletí
  • Zánětem
  • Citlivostí

K většině prasklin dochází, když se mazové žlázy v kůži stanou citlivějšími na skupinu hormonů známých jako androgeny. Androgeny rozšiřují mazové žlázy a zvyšují produkci mazu v kůži. Všichni lidé mají určitou hladinu androgenů. Nejčastěji se zvyšuje během puberty. Někteří lidé jsou však po celý život citlivější na androgeny než jiní a hormonální citlivost se také mění v průběhu stárnutí. Důležitou otázkou tedy zůstává, jak hormonální akné léčit?

Omezte svou péči o pleť

Možná se to může zdát na první pohled kontraproduktivní, ale věřte, že dlouhý seznam zahrnující různé produkty, které často sdílejí známí influenceři na sociálních sítích, nemusí být nutně to pravé pro vaši pleť. V tomto případě platí, že jednodušší cesta je ta správná. Nadměrné používání mnoha produktů může rozhodně dráždit pokožku a akné se může zhoršit nebo dokonce rozšířit. Minimalizujte rutinu v péči o pleť na základní čisticí, hydratační a opalovací krémy.

Vždy podstupte jen jedno ošetření

Dnes je na trhu spousta přípravků určených pro léčbu akné, některé z nich jsou volně prodejné. To však neznamená, že byste měli vyzkoušet více řešení najednou. Pokud jde o ošetření hormonální pleti, nepřetěžujte ji příliš mnoha ošetřeními najednou. Začněte s něčím jednoduchým, jako je kyselina salicylová obsažená ve 2 % v pleťové vodě, která je snadno dostupná a nedráždí. Aplikujte ji několik týdnů a uvidíte, zda se u vás něco zlepšilo.

Navštivte dermatologa

Někdy mohou být vaše kožní problémy závažnější, než abyste je řešili sami. Pokud stav vaší pokožky skutečně ovlivňuje kvalitu vašeho života, navštivte dermatologa a získejte definitivní plán léčby. Nemusíte na to být sami. Dermatolog nejen nastaví vhodnou léčbu, ale také poskytne poradenství, jak o pleť pečovat a akné předcházet.

Zvažte hormonální antikoncepci

Když se zdá, že nic nefunguje, hormonální antikoncepce může nabídnout úlevu. Antikoncepční pilulka může stát za vyzkoušení jako součást léčebného režimu, pokud váš lékař potvrdí, že je to bezpečné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com