Domácí mazlíčci jsou v mnoha domácnostech takřka plnohodnotnými členy rodiny. I přes radost, kterou nám přináší, jsou s nimi ale spojeny i četné starosti. V případě psů a koček jsou velkým strašákem všudypřítomné chlupy. Jak se jich účinně zbavit?
Kočky a psi stále častěji mohou dovnitř
Je stále běžnější, že kočky a psi tráví velkou část dne uvnitř domácnosti. V mnoha domácnostech přitom bylo (a v některých stále je) běžné, že kočky a psi jsou venkovní zvířata a do lidmi obývaných prostor nesmějí. Výjimkou mohou být pouze zimní měsíce, během kterých udeří tuhé mrazy. I tak ale kočky a psi většinou mohou pouze do garáže, sklepa nebo předsíně.
Pokud máte v rodině člena domácnosti, který trpí alergiemi, nebo třeba malé děti, může být výhradně venkovní pobyt vhodnou volbou. Stejně tak lze mazlíčka dočasně vykázat v případech, kdy do domu zavlékne blechy, což se může stát například u koček, které se kromě domova toulají i po okolí.
Pokud ale máte staršího mazlíčka, který je již na pohodlný život ve vnitřních prostorech zvyklý, jeho adaptace na venkovní život už pravděpodobně nebude možná. Musíte proto najít jiná řešení.
Pravidelné vyčesávání
Pro psy a kočky je zcela přirozené, že srst ztrácejí. Pravidelně se jim obměňuje a dorůstá jim nová. Nejlepším způsobem, jak zamezit tomu, aby se chlupy hromadily u vás doma, je jejich včasné zachycení. Toho docílíte nejlépe pomocí vyčesávání. Ať už rukou, či lépe speciálním kartáčem svou kočku či psa pravidelně česejte – minimálně jednou denně.
Výhodou je, že pro mazlíčky jde většinou o příjemnou proceduru a ochotně ji budou podstupovat. Budete se divit, kolik chlupů budete schopni každý den z jejich srsti dostat. Nemusíte se bát toho, že by váš mazlíček zcela vylínal. Skutečně vám zbydou pouze uvolněné chlupy, které by jinak skončily u vás doma.
Usnadněte si úklid
Pokud čtyřnohý přítel může i na pohovku nebo na kuchyňské židle, nepříjemné množství chlupů bude na tomto nábytku ulpívat. Protože je ale poměrně náročné chlupy z látky odstranit, nejlepším řešením je pořízení potahů na sedací soupravy a židle. Ty můžete dvakrát za měsíc jednoduše sejmout a vyprat. A chlupů se snadno zbavíte.
Tam, kde to není možné, kromě vysavače pomůže lepicí váleček na chlupy. Jde o nástroj, kterým přejedete látku a nečistoty z ní na něm ulpí. Poté váleček omyjete, nebo sejmete jednu lepicí vrstvu, pod kterou je další – v závislosti na tom, jakou variantu válečku máte.
Vytírejte mokrým hadrem
Chlupy není vhodné zametat nebo vířit prachovkou. Do ruky vezměte raději mokrý hadr, kterým vytřete podlahy a v případě potřeby i nábytek. Pokud preferujete vysavač, snažte se postupovat tak, aby se nacházel v té části místnosti, která je již vysátá. Vzduch, který z vysavače proudí, by totiž ještě nevysátá místa mohl také rozfoukat do okolí.