Kolega programátor mě naučil tyhle šikovné klávesové zkratky, díky kterým se mi teď mnohem lépe pracuje

Zratky Ctrl+C a Ctrl+ V zná pravděpodobně každý, existuje však mnoho dalších klávesových zkratek, které mohou přijít vhod. Vybrali jsme si pro vás ty nejužitečnější, které byste mohli potřebovat. Klidně si je zaznamenejte na papír k počítači, jsou opravdu skvělými pomocníky.

F2

Tato klávesa umožňuje snadné přejmenování složek a souborů. Stačí tedy označit daný soubor, kliknout na klávesovou zkratku F2 a následně soubor přejmenovat dle libosti.

Alt + F4

Kombinací těchto dvou tlačítek rychle zavřete okno prohlížeče nebo program.

ALT + Backspace

Pracujete na nějakém textu a omylem se vám stane, že se celý smaže? Nemusíte se bát se, že to budete muset psát znovu. Stačí použít tuto šikovnou klávesovou zkratku a text se vrátí zpět.

Ctrl + Shift + N

Velmi oblíbená a zároveň užitečná zkratka. Usnadní vám klikání v případě, že chcete vytvořit novou složku. Pokud tuto zkratku použijete ve vyhledávačích  Google Chrome, otevřete nové okno v anonymním režimu.

Ctrl + T

Pomocí této zkratky vyvoříte novou kartu/panel v prohlížeči.

Alt + Tab

Ať už pracujete v nějakém programu, koukáte na film, nebo pracujete v tabulkách, pomocí této zkratky můžete mezi nimi jednoduše přepínat. Stačí podržet Alt a klikáním na druhou klávesu přepínat mezi otevřenými okny.

Windows + L

Pomocí samotné klávesy Windows se dostanete do funkce start. Pokud však toto tlačítko zkombinujete s písmenem L, velmi jednoduše a rychle zamknete účet, na kterém právě pracujete. Pokud se například v práci chystáte na oběd a máte na ploše něco rozpracovaného, stačí použít tuto zkratku, počítač se zamkne a po opětovném přihlášení navážete na práci tam, kde jste skončili.

Ctrl + A

Chcete-li označit celý text, na kterém právě pracujete,už ho nemusíte zdlouhavě označovat myší, stačí tato klávesová zkratka, která to udělá za vás.

Byl pro vás článek užitečný? Jaké klávesové zkratky používáte nejčastěji vy?

zdroj: takprosto.cc