Množství vody za den se v mnohém liší a závisí na mnoha faktorech. Zjistěte, kolik byste měli denně vypít tekutin vy

Kolik vody byste měli vypít každý den? Je to jednoduchá otázka, která ale nemá jasnou a snadnou odpověď. Studie v průběhu let přinesly totiž různá doporučení. Vaše individuální potřeba vody je závislá na mnoha faktorech, včetně vašeho zdraví a toho, jak jste aktivní a kde žijete. Neexistuje jediné doporučení, které vyhovuje všem. Ale vědět více o potřebě tekutin ve vašem těle vám pomůže odhadnout, kolik vody byste právě vy měli denně vypít.

Jaké jsou zdravotní přínosy vody?

Voda je hlavní chemickou složkou těla a tvoří asi 50 % až 70 % vaší tělesné hmotnosti. Vaše tělo je zcela závislé na vodě, aby přežilo. Každá buňka, tkáň a orgán ve vašem těle potřebují ke správnému fungování vodu. Voda zajišťuje také tyto činnosti:

  • Zbavuje se odpadních látek močením, pocením a vyprazdňováním
  • Udržuje vaši teplotu stabilní a normální
  • Promazává klouby
  • Chrání citlivé tkáně

Nedostatek vody může vést k dehydrataci – stavu, ke kterému dochází, když nemáte v těle dostatek vody k provádění všech potřebných funkcí.

Kolik vody potřebujete?

Každý den ztrácíte vodu dechem, pocením, močí a pohyby střev. Vaše tělo ale bude správně fungovat pouze za předpokladu, že zvládáte zásobu vody doplňovat konzumací nápojů a potravin, které vodu obsahují. Kolik tekutin tedy potřebuje průměrný zdravý dospělý člověk žijící v mírném klimatu? Uvádí se, že je to:

  • Přibližně 3,7 litru tekutin denně pro muže
  • Přibližně 2,7 litru tekutin denně pro ženy

A co rada vypít 8 sklenic denně?

Pravděpodobně jste slyšeli radu, že ideální je vypít okolo osmi sklenic vody denně. To se snadno pamatuje a je to rozumný cíl – mělo by to stačit společně s příjmem vody z jídla. Možná ale budete muset upravit svůj celkový příjem tekutin na základě několika faktorů:

  • Pokud děláte nějaký sport, při které se potíte, musíte pít vodu navíc, abyste pokryli ztrátu tekutin. Napijte se před, během i po tréninku
  • Horké nebo vlhké počasí vyžaduje další doplnění tekutin. K dehydrataci může dojít i ve vysokých nadmořských výškách
  • Celkové zdraví. Vaše tělo ztrácí tekutiny, když máte horečku, zvracíte nebo máte průjem. Pijte více vody nebo se řiďte doporučením lékaře a dopřejte si perorální rehydratační roztoky. Mezi další stavy, které mohou vyžadovat zvýšený příjem tekutin, patří infekce močového měchýře a kameny v močových cestách
  • Těhotenství a kojení. Pokud jste těhotná nebo kojíte, možná budete potřebovat více tekutin

Je voda jedinou možností, jak zůstat hydratovaný?

Ne. Nemusíte se spoléhat pouze na vodu. Spoustu tekutin lze získat také ze stravy. Například mnoho druhů ovoce a zeleniny, jako je třeba meloun, obsahuje téměř 100 % vody. Také nápoje jako mléko, džusy a bylinkové čaje jsou složeny převážně z vody. Dokonce i nápoje s kofeinem mohou přispět k vašemu dennímu příjmu vody. Nebojte se dát si i slazené nápoje, byť je jasné, že s nimi je lepší šetřit.

Jak poznám, jestli piji dost?

Váš příjem tekutin je pravděpodobně dostatečný, pokud málokdy pociťujete žízeň a vaše moč je bezbarvá nebo světle žlutá.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org