Kolik spánku potřebujeme v závislosti na věk? Věda má odpověď pro každého

Jistě už jste slyšeli o knize „Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění“ od Matthew Walkera. Tato kniha se velmi rychle stala hitem, který si chtěl přečíst každý. Proč? Jednoduše proto, že spánek je pro nás všechny extrémně důležitý a přitom si to většina z nás neuvědomuje. A už vůbec nevíme, co se může stát s naším tělem, když mu budeme dlouhodobě dodávat příliš malé množství odpočinku.

Kolik spánku potřebujeme?

Cítíte-li se neustále unavení a usínáte v práci, máte pravděpodobně málo spánku. Nemusíte si to myslet, ale většina z nás si dostatek kvalitního spánku nedopřává. Odpověď na to, kolik hodin musíme spát, není jednoduché. Podle doktora Raje Dasgupta, odborného asistenta klinické medicíny na oddělení pneumologie, intenzivní medicíny a spánkové medicíny na Keck Medical School, University of Southern California, je to velmi individuální.

7 – 9 hodin

Obecným doporučením je spát sedm až devět hodin denně. S přibývajícím věkem se nicméně doporučení postupně mění. „Potřeby spánku se v průběhu života mění,“ řekla Christina Chicková, postdoktorandská výzkumná pracovnice v oblasti psychiatrie a behaviorálních věd na Stanfordské univerzitě.

Spánek pro děti a mládež

V prvním roce života mohou děti spát 17 až 20 hodin denně. Děti od 4 do 12 měsíců potřebují 12 až 16 hodin spánku. Ve věku od 1 do 3 let potřebují 11 až 14 hodin spánku. Děti ve věku od 3 do 5 let by měly spát 10 až 13 hodin denně a ve věku od 6 do 12 let od 9 do 12 hodin denně. Pro teenagery je ideální spánek 8 až 10 hodin. Bohužel to většina z nich nedodržuje, protože chodí spát později, ale škola začíná ve stejnou dobu, takže spí méně než dřív.

I kvalita spánku je důležitá

Důležitá je přitom nejen délka, ale také kvalita spánku. Hlubší spánek a REM spánek pomáhá k vyššímu intelektu, paměti i produktivitě. To ovšem neplatí pouze pro děti, ale pro každého z nás. Z tohoto důvodu můžete někdy spát na první pohled hodně, ale přesto jste unavení.

Spánek pro studenty a dospělé

Většina studentů ponocuje a spí jen pár hodin denně. Sice si to neuvědomují, ale je to pro jejich těla z dlouhodobého hlediska škodlivé. To samé platí pro dospělé, kteří dlouho do noci pracují, a přitom vstávají brzy ráno. Pro většinu dospělých je nejlepší spát sedm až devět hodin denně, ale někteří budou potřebovat devět a více hodin, zejména v případě zotavení po zranění, nemoci nebo po spánkové deprivaci, která z krátkodobého hlediska nevadí, ale musí se později kompenzovat.

Ranní ptáče nebo sova?

Myslet musíte také na fakt, zda jste sova nebo ranní ptáče. Tento faktor máte zabudovaný v sobě a nic s tím neuděláte. Ideálně si musíte zvolit takové zaměstnání, které vám umožní vstávat podle toho, anebo chodit spát dostatečně brzy nebo pozdě, abyste dosáhli ideálního množství spánku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sleepfoundation.org, Ethnos.gr