Bolest zubů může být příznakem smrtelné nemoci. Neignorujte ji, časná diagnóza rapidně zvýší vaše šance na vyléčení

Příznaky rakoviny plic, prsu nebo kůže zná téměř každý člověk. Zejména pokud máte v rodině někoho, kdo touto nemocí trpí nebo trpěl. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že existuje také rakovina hlavy a krku. Jedná se o méně známé formy rakoviny, ale to vůbec neznamená, že by byly méně nebezpečné.

Kde vás může postihnout?

Méně známé typy rakoviny mohou postihnout ústa, hrdlo, hlasivky, slinné žlázy nebo nosní dutinu. Jedná se o velmi vzácné druhy rakoviny, ale bohužel mívají špatnou prognózu. Částečně také proto, že neznáme jejich příznaky. Lékaři je kvůli tomu často odhalí, když jsou ve velmi pokročilém stadiu a nelze je již dobře vyléčit.

Procento přežití

Přežití pěti let po diagnostikované rakovině dutin je velmi nízká (asi 58 procent). Na druhou stranu při včasném diagnostikování lze šanci na přežití a plné vyléčení zvýšit až na 84 procent. Stejně jako u jiných druhů rakoviny a dalších onemocnění je včasná identifikace nemoci klíčem k včasné léčbě a pacient má mnohem lepší šance na přežití.

Bolest horních zubů může znamenat rakovinu nosný dutiny

Bolest horních zubů (zubů, které byly uvolněné nebo zubní protézy, která již správně nesedí) může znamenat rakovinu nosní dutiny. Tato forma nemoci se obvykle objevuje v podobě spinocelulárních karcinomů. Podle amerického Národního onkologického institutu (NCI) začíná infekcí „tenkých, plochých buněk, které lemují vnitřek nosních dutin,“ ale může se bohužel rozšířit i do dalších částí těla. Jedná se o velmi vzácné formy rakoviny, ale i přesto mají rizikové faktory:

  • Kouření
  • Vystavení vysokému stupni znečištění ovzduší
  • Nákaza papilomavirem (HPV)
  • Časté vystavení chemikáliím přenášeným vzduchem nebo dráždivým látkám

Bolí vás zuby? Nemusíte hned panikařit

Bolesti horních zubů mohou být příznakem tohoto typu rakoviny. Odborníci ovšem upozorňují, že ve většině případů se jedná o mnohem menší zdravotní problém, kterým je jednoduchá infekce dutin. Horní zadní zuby jsou obvykle postiženy kvůli jejich blízkosti k nosní dutině. Výsledkem je, že jednoduchá infekce může vést k přetrvávající sinusitidě. Bolesti proto rozhodně nemusí ukazovat pouze na rakovinu.

Jak to rozlišit?

Znalost dalších příznaků rakoviny nosní dutiny vám může pomoci odlišit obyčejnou bolest zubů od rakoviny. Lékaři říkají, že rakovina nepřichází pouze s jedním příznakem. Pokud vás bolí zuby kvůli tomuto onemocnění, všimnete si zaručeně také krvácení z nosu, boulí nebo boláků na vnitřní straně nosu, které se nehojí, necitlivosti nebo brnění v obličeji, zablokované dutiny nebo tlaku na nosní dutiny, bolesti nebo tlaku v uchu a problémy se zrakem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Cancer.net