Kompatibilita výsadby plodin na zahradě. Tyto stromy a keře na nikdy nevysazujte blízko sebe. Hrozí jejich úhyn

Pokud jste si koupili dům se zahradou nebo jste již měli vlastní pozemek a plánujete svou zahradu zvelebit, při výběru plodin pro výsadbu se řiďte nejen osobními preferencemi a agrotechnickými požadavky, ale také kompatibilitou. Takové nedopatření, jako je špatné sousedství keřů a ovocných stromů, jistě povede k trvalým chorobám a někdy i ke smrti samotných rostlin. Tyto stromy nebo keře nikdy nevysazujte poblíž sebe.

Vlašský ořech

Vlašský ořech má špatný vliv na téměř všechny ovocné stromy a keře bobulí. Měl by být vysazen ve velké vzdálenosti od ostatních plodin. Pokud se ale chcete v parném létě schovat do stínu a neplánujete vysazovat nic plodného, ​​zasadit ořech je dobrý nápad. Nelétají pod něj mouchy ani jiný otravný hmyz. Pod ořechem obzvláště dobře porostou narcisy, tulipány nebo konvalinky.

Broskev

Strom může růst relativně dobře pouze vedle hrušně. Broskev je absolutně neslučitelná s třešněmi, hruškami a jabloněmi.

Meruňka

Meruňku zasaďte ve vzdálenosti alespoň 4 metry od švestek. S třešněmi se ale nebudou kamarádit ani na takovou vzdálenost. Strom také netoleruje sousedství s třešněmi, hruškami a jabloněmi. Meruňka škodí i vlašskému ořechu.

Jabloň

Jeřabina, šeřík nebo hloh rostoucí v blízkosti jabloně se stanou skutečnou živnou půdou pro škůdce a choroby. Jalovec vysazený u jabloně často infikuje strom rzí. V blízkosti jabloně je také nežádoucí sázet brambory a řepu. Budou si navzájem brát vlhkost.

Třešeň a višeň

Tyto stromy dobře koexistují s hlohem a angreštem. Více tolerantní jsou k hroznům a jabloním. Jedovaté jsou pro ně ale broskve, meruňky, švestky a hrušky. Nežádoucí je také vysazování jakýchkoli keřů, zejména rybízu, v blízkosti třešně a višně.

Červený a černý rybíz

Červený rybíz brání výsadbě malin, ale blízkost angreštu je nežádoucí. Keř dobře roste vedle divoké růže. Černý rybíz také nemá rád sousedství s třešněmi, protože mají společné škůdce.

Hrozny

Hrozny rostou dobře v blízkosti hrušek a třešní. Zkušení pěstitelé často poblíž hroznů vysazují růže. Mají stejné choroby jako hrozny, ale růže jako první onemocní, čímž signalizují nebezpečí a hrozny jsou ušetřeny.

Malina

Tento keř se nejlépe vysazuje odděleně od ostatních zahradních rostlin. Důvod je v růstu. Maliny milují hodně vláhy a dokážou ji odebírat od svých sousedů. Je kompatibilní pouze s jabloní, v relativní míře s hrušní, třešní a švestkou. U angreštu dodržujte odstup alespoň 2 metry.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenersworld.com