Čím více nakažených pacientů COVID-19, tím více informací, jakými způsoby tato nemoc napadá lidský organismus. To, že poškozuje plíce, je dobře známo, lékaři a vědci však zjišťují, že tento typ koronaviru, oficiálně nazývaný SARS-CoV-2, může způsobit také vážné poškození funkce ledvin.
Koronavirus může cílit na ledvinové buňky
Ledvinové buňky mají receptory, které umožňují, aby se k nim nový druh koronaviru připojil, napadl je a vytvořil si jejich kopie, které by mohly tyto tkáně poškodit. Podobné receptory se nacházejí také v buňkách plic a srdce, kam víme, že koronavirus útočí nejčastěji.
Málo kyslíku může způsobit poruchu ledvin
Další možností, jak koronovirus může poškodit ledviny, je v důsledku nízké hladiny kyslíku v krvi, což je důsledkem pneumonie běžně pozorované v závažných případech COVID-19.
Cytokinové bouře mohou zničit tkáň ledvin
To má na svědomí reakce těla na infekci. Imunitní odpověď na nový koronavirus může být u některých lidí zvláště extrémní, což vede k rozvoji takzvané cytokinové bouře. Jakmile k tomu dojde, imunitní systém vysílá do těla příval cytokinů, bílkovin, jež pomáhají buňkám komunikovat, jelikož imunitní systém právě bojuje s infekcí. Ovšem tento náhlý příliv cytokinů může způsobit vážný zánět. Při pokusu o zničení útočícího viru může reakce zabít i zdravou tkáň, včetně ledvin.
Krevní sraženiny ucpávající ledviny
Ledviny jsou naším filtrem, který vylučuje toxiny a škodlivé látky z těla. COVID-19 může způsobit tvorbu drobných sraženin v krevním řečišti, jež mohou ucpat i ty nejmenší krevní cévy v ledvinách a zhoršit jejich funkci.
Obrázky: Freepik