Koronavirus v ložnici. Povlečení nestačí pouze vyprat

I za normálních podmínek dokáží povlečení a prostěradla nashromáždit veliké množství choroboplodných zárodků a bakterií, což znamená, že by měly být čištěny alespoň jednou týdně. Jakmile však přijdou do styku s nemocným, musí se jejich praní věnovat zvýšená péče a pozornost. Zvláště teď během koronavirové pandemie.

Zacházení s povlečením ještě před praním

Neukládejte použité povlečení a prostěradla do koše na prádlo, protože s čímkoli přijdou do kontaktu, by mohlo být kontaminováno zárodky. Pamatujte, že bakterie dokáží na povrchu přežít dlouhou dobu. Raději je hoďte do pytle a nechte v prádelně nebo technické místnosti. 

Praní a dezinfekce

Perte je na nejvyšší možnou teplotu pomocí pracího prostředku a dezinfekčního prostředku. Pokud je to možné, nechte povlečení uschnout na přímém slunci nebo v sušičce na prádlo.

Co použít jako dezinfekční prostředek?

Zpravidla se nejvíce používá chlorové bělidlo. Je důležité dodržovat standardní doporučené postupy pro jeho používání v prádle. Nemáte-li pračku s dávkovačem na bělidlo, zřeďte 3/4 šálku bělidla 1 litrem vody a přidejte jej do pracího cyklu. Chcete-li dezinfikovat barevné povlečení nebo nemáte-li bělidlo, zkuste borovicový olej či produkty s co možná nejvyšší koncentrací borovicového oleje, jenž účinně odstraňují bakterie.

Závěrečné kroky

Na závěr je třeba ještě několik kroků. Musíte vyčistit pračku, abyste vyloučili riziko přetrvávajících bakterií, jež by mohly kontaminovat další prádlo. Zde můžete opět použít chlorové bělidlo. Jednoduše nalijte jeden šálek do bubnu a nastavte na nejvyšší teplotu. Umyjte si ruce a máte hotovo.

Obrázky: Freepik