Podle nové studie provedené výzkumníky jsou lidé s krevní skupinou Rh(D) vystaveni zvýšenému riziku parvovirové infekce. Že jste o ničem takovém nikdy neslyšeli? Níže vám blíže uvedeme, co parvovirus znamená a co představuje parvovirová infekce pro lidské tělo.
Co je parvovirus?
Parvovirus B19 je poměrně častá virová infekce, zejména u dětí. Odhaduje se, že až 50 % lidí bylo infikováno parvovirem B19 v určitém okamžiku svého života, ačkoli mnozí nemusí vykazovat příznaky nebo si nejsou vědomi, že byli infikováni.
Virus se nejčastěji přenáší během jarních a zimních měsíců a je spojován s mírnými onemocněními, jako je pátá nemoc, která způsobuje charakteristickou červenou vyrážku na obličeji. V některých případech však může parvovirus způsobit závažnější komplikace, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo základními zdravotními stavy.
Co je systém krevních skupin Rh?
Systém krevních skupin Rh (rhesus) je jedním ze 45 známých systémů lidských krevních skupin. Je to druhý nejdůležitější krevní systém po krevním systému ABO. Systém krevních skupin Rh se skládá ze 49 definovaných antigenů krevních skupin, z nichž 5 antigenů D, C, c, E a e jsou nejdůležitější. Rh(D) status osoby je obvykle popsán pozitivním nebo negativním přídavným jménem za typem ABO (např. někdo, kdo je A pozitivní, má antigen A a antigen Rh(D), zatímco někdo, kdo je A negativní, nemá antigen Rh(D)).
Termíny Rh, Rh pozitivní a Rh negativní, se vztahují pouze na antigen Rh(D). Protilátky proti antigenům Rh se mohou podílet na hemolytických transfuzních reakcích a protilátky proti antigenům Rh(D) a Rh(c) představují významné riziko hemolytického onemocnění plodu a novorozence.
Všichni postižení v průzkumu patřili k Rh(D)
V letech 2015 až 2018 bylo v Německu vyšetřeno na parvovirus více než 160 000 dárců krve. Z nichž bylo virem infikováno 22 lidí. Všichni tito jedinci patřili do krevní skupiny Rh(D). „Je to důležité zjištění, které dosud nebylo popsáno, a mohlo by znamenat, že krevní skupina Rh(D) hraje důležitou roli, když virus vstupuje do hostitelských buněk a také může být novým, stále neznámým buněčným receptorem pro virus,“ tvrdí vědci.
Vědci byli také schopni poznat, že riziko infekce se zvýšilo během letních měsíců. Kromě toho mají ženy i muži ve věku 31 až 40 let zvýšené riziko infekce. „V tomto věku jsou obvykle lidé rodiči a mají kolem sebe spoustu batolat. Už víme, že malé děti se nakazí v předškolním věku a pak nakazí své rodiče,“ pokračují vědci.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Scitechdaily.com