Kupujete vejce od zdravých slepic? Při výběru správných vajec je nutné se držet následujících pravidel!

Není nic lepšího, než si k snídani připravit chutná a čerstvá vejce. Je jedno, jestli preferujete vejce smažená, míchaná nebo vařená, protože jakákoliv vajíčka vždy zajistí tu nejlepší a nejzdravější snídani. Jsou vajíčka, která jíte z chovu zdravých slepic, nebo nevědomky jíte nezdravá vajíčka?

Co ovlivňuje, jestli je slepice zdravá?

Nejprve je důležité si vysvětlit, co vůbec pojmem zdravá slepice znamená. Zdravá slepice má přístup k rozmanité stravě a jí všechno, co potřebuje. To zahrnuje i maso, protože slepice nejsou vegetariáni. Slepice naopak přímo milují hmyz a červy.

Pokud je slepice dobře živená a má dostatek všech potřebných živin, projeví se to na vajíčkách. Aby se jí všechny tyto živiny dostaly, je nutné, aby měla dostatek prostoru k pohybu a čistý vzduch. Slepice zavřené ve stísněných klecích po celý svůj život jednoduše nemohou mít stejně kvalitní vejce jako slepice ve volném výběhu.

Charakteristické znaky dobrých vajec

  • Tloušťka žloutku: Při určování kvality vajíček byste se měli zajímat také o tloušťku vaječného žlutku. Žloutek od zdravých slepic bývá silnější a kulatější, což způsobuje lepší chuť a je to známka obsahu většího množství živin.
  • Tloušťka a hustota skořápky: Pokud skořápka praská, sotva na ní poklepete, můžete rovnou hledat nového dodavatele. Čím více mají slepice bohatší stravu a čím lepší je celkové zdraví slepice, tím silnější skořápku mají její vajíčka. Rozklepnutí vajíčka od zdravé slepice by mělo být poměrně obtížné.
  • Barva žloutku: Většina lidí je zvyklá na vajíčka, která mají žloutek jasně ,nebo světle žluté barvy, ačkoliv to není ta správná barva vaječného žloutku. Žloutek by měl být oranžový – čím výraznější barva, tím lépe. Zkuste porovnat barvu žloutku vajíček, která pocházejí od slepic z různých chovů a ujistit se, že vajíčka, která obvykle kupujete, jsou skutečně dobrá.

Kde najít ta nejlepší vejce?

S růstem zemědělského průmyslu a s nárůstem domácích chovů máte spoustu možností, kde kvalitní vajíčka koupit.

Pokud máte doma místo pro několik slepic, pak je nejlepší variantou začít slepice chovat. Slepice mohou jíst zbytky z vaší zahrádky, udržovat nízkou populaci brouků na vaší zahradě, ale hlavně vám dají ta nejchutnější vejce.

Další z možností je kontaktovájí místních farmářů a zeptat se jich, jakým způsobem slepice chovají. Pokud je nechávájí volně potulovat, a nejsou krmené pouze vegetariánskou stravu, pak jejic vejce rozhodně stojí za zkoušku.

zdroj: womensbest.net