Když si necháte propíchnout uši, ať už v tetovacím salónu nebo u lékaře, měli byste obdržet pokyny, jaké hygienické postupy dodržovat, abyste zabránili zánětu. V opačném případě může dojít k infekci ušních lalůčků, kterou ale obvykle můžete poměrně snadno a bez komplikací léčit sami doma. Jen je důležité vědět jak, aby se problém nezvětšil.
Infekce po propíchnutí uší
Piercing je v podstatě otevřená rána. Uzdravení ušního boltce obvykle trvá 6 – 8 týdnů, u chrupavky je doba zotavení většinou delší. Pokud ale dojde k infekci, může to být z několika důvodů:
- Dotýkání piercingu špinavýma rukama nebo nástroji, které nejsou sterilní
- Jsou-li náušnice nasazeny příliš pevně a nedovolí ráně dýchat a hojit se
- K infekci může dojít i při časté manipulaci s náušnicí
Příznaky infekce piercingu
Infekci ušního lalůčku po propíchnutí a nasazení piercingu je celkem snadné. Příznaky zahrnují:
- Žlutý, hnisavý výtok
- Otok
- Zarudnutí
- Bolest a citlivost
- Svědění a pálení
Léčba infekce piercingu
Dokud je infekce malá, můžete se o ni postarat v klidu doma. Pokud jste se nechali píchnout do chrupavky, která se nyní zdá infikovaná, vyhledejte lékařské ošetření. Tak jako tak, jakmile dojde k infekci, vždy je důležitá okamžitá léčba, zajistí rychlejší hojení s menšími komplikacemi. Lehčí formu infekce zvládnete vyřešit z pohodlí domova, rozsáhlejší už je třeba řešit s lékařem. Pokud si troufnete o problém postarat sami, vždy si nejdříve důkladně umyjte ruce a okolí piercingu čistěte 3x denně pomocí sterilního fyziologického roztoku.
Pixabay
Co nikdy nepoužívat
Nikdy nepoužívejte alkohol, peroxid vodíku nebo antibiotické masti, jak je ve zvyku. Mohou podráždit pokožku a zpomalit proces hojení. Piercing nikdy neodstraňujte, to může způsobit uzavření otvoru pro náušnici. Jakmile se infekce zdá být odstraněna, pokračujte v tomto čisticím režimu ještě 2x denně, dokud se piercing zcela nezahojí, což může být, jak už jsme zmínili, zhruba 6 – 8 týdnů. Vyhledejte pomoc lékaře, jakmile se objeví některé z následujících příznaků:
- Náušnice se nehýbe
- Zapínání piercingu se zapichuje do kůže
- Infekce se nezlepšuje po domácím ošetření ani po dvou dnech
- Horečka
- Zarudnutí nebo zánět se šíří i mimo oblast piercingu
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com