Ledviny jsou jednou z nejdůležitějších částí našeho těla – odstraňují škodlivé látky z krve, regulují krevní tlak, zvyšují produkci červených krvinek a vyrábí vitamín D. Proto je velmi důležité zachovávat je čisté a zdravé. Pomocí těchto 9 bylin se nám to může podařit.
Chanca piedra
Jinak nazývána jako „drtič kamenů“ je jihoamerická bylina bojující s ledvinovými kameny. Uklidňuje močovou trubici, vyplavuje částice kamenů a zvyšuje průchod vápníků. Většinou se konzumuje formou čaje.
Zlatobýl
Používá se k podpoře močových cest a detoxikaci ledvin. Na základě klinických studií může snížit zánět a léčit infekce. Mezi účinné druhy této rostliny patří Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Užívat ji můžete ve formě čaje nebo výtažků. Pokud jste alergičtí na ambrózie, chryzantény nebo měsíčky, měli byste se užívání zlatobýlu vyvarovat.
Hortenzie
Kořeny hortenzií fungují jako přírodní rozpouštědlo, které dokáže vyhladit ostré kraje ledvinových kamenů. Zároveň pomáhá tělu správně užívat vápník. Kořen je běžně dostupný jako výtažek nebo v kapslích. Dávkování by mělo být méně než 2 gramy.
Přeslička
Přeslička je známé diuretikum a antioxidant, jenž snižuje otoky a výskyt kamenů v močovém měchýři a ledvinách. Pomáhá také s únikem moči. Obvykle se užívá jako čaj nebo kapsle. Přeslička obsahuje chemickou látku nazývanou thiamináza, která rozkládá vitamín thiamin. Pozor tedy na rozšířené užívání, které může vést k nedostatku tohoto vitamínu.
Celer
Semena a kořeny celeru jsou diuretika, jež pomáhají vyplachovat a stimulovat ledviny prostřednictvím draslíku a sodíku. Celerový kořen je neuvěřitelně výživný, jíst jej můžete syrový, jako extrakt nebo v kapslích.
Sadec skvrnitý
Jinak známý jako „ledvinový kořen“ obsahuje euparin, rozpouštědlo se silnou účinností proti škodlivým organismům, které chrání ledviny před infekcemi. Rozhodnete-li se užívat tuto rostlinu, vždy hledejte takové produkty, které neobsahují hepatotoxické alkaloidy pyrrolizidinu.
Medvědice lékařská
Uklidňuje, podporuje a čistí močové cesty a zároveň se používá k přírodní léčbě infekcí bez použití antibiotik. Obecně se užívá jako čaj nebo kapsle, neměla by se ale konzumovat ve velkých dávkách nebo dlouhodobě.
Ibišek
Používá se jako ochucovadlo nebo pro uklidnění močových cest. Jemné diuretikum má antibakteriální vlastnosti a bojuje proti zánětům. Pravděpodobně nejúčinnější je ve formě čaje.
Pampeliška
Kořen pampelišky je diuretikum a celá rostlina je plná antioxidantů, které brání před poškozením buněk. Dalšími přínosy je boj proti zánětům a regulace hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a snížení hladiny cholesterolu. Užívat ji můžete jako čaj, tobolky nebo výtažky. Rostlinu byste neměli užívat, pokud jste alergičtí na pampelišky, ambrózie, sedmikrásky, chryzantény a měsíčky.
BONUS: Petrželka
Petrželka není vhodná pouze jako obloha. Žvýkejte ji pro osvěžení dechu i pro její vysoký obsah vitamínu K. Nepoužívejte ji, pokud konzumujete léky na ředění krve.
zdroj: www.foodeatsafe.com