Lehká mrtvička – proč bychom ji neměli podceňovat a jak můžeme bezpečně poznat její příchod

Prodělání cévní mozkové příhody má obvykle trvalé následky a její oběti jsou si moc dobře vědomi, že právě přežili útok mrtvice. Ovšem existuje i takzvaná lehká mrtvička, které si ani nemusíme všimnout. Jedná se o přechodný mozkový ischemický záchvat, který může trvat 1 minutu, ale i 24 hodin. Ačkoli nezpůsobuje dlouhodobé škody, schopnost odhalit ji je životně důležité, protože jeden ze tří pacientů může později prodělat skutečnou mrtvici. Zde jsou příznaky, které je potřeba znát, abyste mohli včas zajistit pomoc.

Změny ve vidění

Při útoku lehké mrtvičky můžete zaznamenat částečnou slepotu, dvojité vidění nebo mít problém zaregistrovat objekty v určité oblasti, což znamená, že například sníte jídlo pouze z jedné poloviny talíře nebo si oholíte pouze jednu polovinu tváře.

Slabost na jedné straně těla

Necitlivost, brnění nebo slabost mohou postihnout jednu stranu paže, nohy nebo obličeje v závislosti na tom, na které straně mozku došlo k cévní mozkové příhodě. Můžete pociťovat ztrátu rovnováhy a závratě.

Potíže s mluvením

V důsledku lehké mrtvičky může dojít k poškození jazykových center v mozku.

Bolesti hlavy

Pokud není zřejmá příčina bolestí hlavy, jako je například stres, chronická migréna nebo trauma, může se jednat o lehkou mrtvičku.

Zmatení

Budete mít pocit, že každodenní činnosti, které pro vás byly dříve jednoduché, se nyní jeví jako velmi složité. Patří mezi ně například potíže s řečí nebo psaním, špatná krátkodobá paměť nebo potíže při řešení problémů.

Co říkáte na dnešní článek? Pokud se vám líbil a zdály se vám informace přínosné, sdílejte jej mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com