Lékaři nově evidují vzácný vedlejší příznak po aplikaci vakcíny proti covidu-19. Souvisí se srdcem a je velmi nebezpečný

Zatímco převážná většina vedlejších účinků vakcíny proti nemoci COVID-19 jsou nezávažné příznaky, jako je bolest hlavy nebo únava, existují i velmi vzácné případy závažných komplikací, jako jsou alergické reakce nebo krevní sraženiny.

Nový vedlejší příznak

Tento krátký seznam se nedávno rozrostl, když některá centra pro kontrolu léčiv ze států Evropy či USA ohlásila, že u některých pacientů, kteří byli očkováni, se objevila myokarditida a perikarditida. Jak ale poznáte, že jste jedním z mála těch, kdo potenciálně trpí zánětem srdce?

Hrozí zánět srdce i vám?

Je třeba sledovat některé běžné příznaky, které se ale mohou projevit klidně i se zpožděním několika týdnů. Známky a příznaky perikarditidy jsou obvykle bodavá nebo ostrá bolest na hrudi, která přetrvává. Bolest se stupňuje, pokud si lehnete. Bolest může být také intenzivnější, když se zhluboka nadechnete, protože perikard, výstelka srdce, se tře o stěnu hrudníku a vytváří se bolestivý zánět. Ve většině případů se zánět srdce rozvine pravděpodobně během prvních dvou nebo tří dnů po druhé dávce.

Příznaky

Kromě bodavých bolestí na hrudi a horečky se může dostavit i pocit palpitace. Je to pocit jako by se srdce chvělo, namáhalo a bušilo i v klidu, bez fyzické aktivity.

Podle některých údajů byl výskyt tohoto symptomu u mladých lidí vyšší, než se očekávalo. K 31. květnu bylo hlášeno 275 případů u mladých dospělých ve věku od 16 do 24 let.

Zánět srdce je však stále mimořádně vzácný. Z více než 141 milionů plně očkovaných jedinců bylo k 31. květnu hlášeno celkem 789 případů myokarditidy nebo perikarditidy. A ze 475 hlášených případů myokarditidy nebo perikarditidy u osob ve věku 30 let nebo mladších se 81 procent zcela uzdravilo. Hospitalizováno bylo pouze 15 lidí.

Je to důvod pro odmítnutí vakcíny?

Na otázku, zda by veřejnost měla být znepokojena možným vedlejším účinkem, se uvádí, že není důvod uvažovat o odkladu vakcinace, pokud se jedná o zdravého člověka bez indikace k srdečnímu onemocnění. Zánět srdce hlášený u některých pacientů může být také způsoben zcela jiným typem virů nebo jiným vlivem. Není jasné, zda mezi vakcínou a těmito případy existuje příčinná souvislost. Pokud ano, pravděpodobně jde o zánětlivou reakci vakcíny.

Další nejčastější nežádoucí účinky vakcín

O možných negativních vlivech vakcíny na zdraví se hojně diskutuje. Každá vakcína může mít nějaké nepříjemné dopady, ale většina z nich by měla být zcela nezávažného a přechodného charakteru. Mezi nejčastěji pozorované nežádoucí účinky patří bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka a zimnice, bolest svalů a kloubů. U vakcíny Moderna se někdy uvádí také nevolnost, zvracení, zarudnutí v místě vpichu, zduření a bolest podpažních uzlin. Všechny tyto reakce se objevují poměrně běžně – přibližně u 1 pacienta z 10 očkovaných. Jde o reakce, které patří mezi očekávané prakticky v případě jakékoliv vakcíny.

Uvádí se také to, že vakcíny mohou v ojedinělých případech vyvolat závažnou alergickou reakci (anafylaktická reakce či anafylaktický šok). Jedná se o náhle vzniklý a potenciálně život ohrožující stav. Ten se projevuje například příznaky na kůži (svědění, pálení kůže, zarudnutí, vyrážka, otok) a doprovází jej další závažné projevy jako jsou potíže s dýcháním, bledost, studený pot, bušení srdce a další. Tato reakce se obvykle dostavuje velmi rychle – přibližně do 15 minut po aplikaci vakcíny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bestlifeonline.com