Lékaři varují: U některých dětí infikovaným COVID-19 se objevuje Kawasakiho syndrom

Britská národní zdravotní služba hlásí další možnou komplikaci v souvislosti s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový čínský koronavirus SARS-CoV-2. Tentokrát se jedná o potíže, které infekce způsobuje dětským pacientům. Podle zmíněné agentury došlo k nárůstu počtu případů dětí, u nichž se po infekci koronavirem objevilo vzácné zánětlivé onemocnění zvané Kawasakiho syndrom. K podobnému pozorování dospěli lékaři nejen ve Velké Británii, ale také v dalších evropských zemích.

Zánět srdce a gastrointestinální problémy

V ordinacích lékařů se začaly množit případy dětí, které si stěžovaly na silné bolesti břicha a horečky a u nichž byly zjištěny zánětlivé procesy v oblasti srdečního svalu a cév. Děti, které vykazovaly tento stav, měly rovněž pozitivní test na infekci novým koronavirem a v případě těch, které byly negativní, se zjistilo analýzou krevního séra, že nákazu v dřívější době rovněž prodělaly.

I když jako první zveřejnila své pozorování Britská pediatrická společnost, která tuto informaci ohlásila na svém oficiálním Twitterovém profilu, výskyt podobných znepokojivých případů začali hlásit také lékaři z jiných zemí. O komplikacích způsobených koronavirem u infikovaných dětí informoval i francouzský ministr zdravotnictví Oliver Véran, který uvedl, že podobné případy zaznamenali zdravotníci také ve Španělsku, v Itálii a ve Švýcarsku. Ministr Véran ovšem zdůraznil také fakt, že přímá souvislost mezi oběma druhy onemocnění dosud nebyla podložena žádnými vědeckými důkazy. Přesné propojení koronavirové nákazy s výskytem Kawasakiho syndromu je tak nutné ještě řádně objasnit.

Kawasakiho syndrom se tváří jako banalita, ale zabíjí

Kawasakiho choroba je označovaná též jako cévní zánět, který ve většině případů postihuje děti. Toto onemocnění poprvé identifikoval v šedesátých letech minulého století japonský lékař Tomisaku Kawasaki, který se potýkal s případem zdánlivě benigních onemocnění dětí, které však následně zemřely. Přesná příčina této nemoci dosud nebyla uspkojivě objasněna a má se za to, že do hry vstupují faktory jako genetická predispozice nebo infekční agens, tedy bakterie a viry.

Co se týče příznaků, Kawasakiho syndrom začíná obyčejnou vyrážkou a podrážděnou kůží, pokračuje výskytem vysoké horečky, která může odkazovat na zánětlivý proces cév, sliznic a/nebo lymfatických uzlin. Až čtvrtina neléčených případů pak vede k výskytu aneuryzmat, které vyúsťují ve vážné srdeční problémy, jako je akutní infarkt myokardu a náhlá smrt.

Obrázky: Shutterstock