Léky, které zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření

Každý z nás si občas dopřeje nějakou pilulku – proti bolesti hlavy, proti alergii, při nachlazení nebo bereme pravidelně léky, které nám předepisuje lékař. Většina z nich může mít nějaké vedlejší účinky, které se u nás ale projeví jen zřídkakdy. Zejména v létě ale může snadno dojít k tomu, že se ohlásí reakce, kterou jsme nikdy předtím nezažili. A na vině může být právě sluneční záření, vysoké teploty nebo obecně vyšší zátěž organismu.

Které léky reagují na slunce?

Léků, kvůli nimž je pokožka přecitlivělá na sluneční paprsky, je velmi mnoho. Jedná se často o dermatologické léky, například na léčbu akné nebo ekzému. Dále jsou problematická antibiotika, ale také kardiologická léčiva. Zvláštní pozornost by se měla věnovat psychiatrickým lékům nebo hormonální antikoncepci. Prakticky jakékoliv léčivo může citlivost na slunce ovlivnit a v letních měsících se vyplatí na to pamatovat.

Jak může reagovat kůže?

Tyto léky mohou zvyšovat citlivost pokožky na slunce. Následkem toho může dojít ke snazšímu popálení kůže, pigmentovým skvrnám nebo změně barvě kůže. Existují však i takové léky, u nich působení UV záření zvyšuje jejich účinnost. To může být někdy pozitivní, ale někdy také naopak. Vždy je proto důležité si pečivě přečíst příbalový leták a případně se také o konkrétních účincích slunce poradit s lékařem.

Jak léky skladovat v létě?

Zbývá vyřešit ještě jeden problém. Lze léky v létě nosit v kabelce? Ano, ale přeci jen je potřeba učinit určitá opatření. Ideálně uložte léky do tmavé, neprůhledné kosmetické taštičky, ve které budou dobře chráněny před světlem a také teplem. Na obale mnoha léků je také uveden teplotní rozsah, ve kterém by se měly skladovat. Ne všechny přípravky přežijí při teplotách okolo 30 stupňů.

Další nežádoucí interakce

Opatrní buďte také při používání analgetických gelů nebo mastí. V létě se běžně stane, že vás rozbolí svaly, ale pokud si je natřete analgetickým gelem a poté bez ochrany vyrazíte na slunce, možná se dočkáte velmi nepříjemného přikvapení. Možnými následky jsou puchýře nebo obdobné podráždění pokožky.

Jak se před sluncem chránit?

V letních měsících bychom na ochranu před sluncem měli myslet každodenně, nejen tehdy, když se vyloženě jdeme opalovat nebo plánujeme být celý den venku. Je důležité každý den použít minimálně na obličej a všechny odkryté části těla ochranný krém s vysokým UV faktorem. Pokud navíc trávíte den venku, je nezbytné tuto ochranu přes den obnovovat. V každém případě lze doporučit netrávit čas mezi 11. a 15. hodinou na přímém slunci a pečlivě chránit nejen svou kůži, ale třeba i oči. Následky popálení od slunce rozhodně nejsou nic příjemného, ani žádoucího.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hellozdrowie.pl