Absence menstruace: Příčiny, proč se váš cyklus dostavil pozdě nebo vůbec

Existuje spousta faktorů, které mohou ovlivnit příchod i průběh vaší menstruace. Její absence nemusí nutně znamenat vážné potíže se zdravím, ale je třeba si pamatovat, že její pravidelnost, barva i množství jsou dobrými ukazateli toho, jak na tom vaše tělo je. Zde je několik hlavních důvodů, proč se menstruace nemusí dostavit.

Těhotenství

Samozřejmě, první věc, která nás napadne, a je to logické, je těhotenství. Pokud neužíváte žádnou antikoncepci, je docela možné, že jste těhotná. Počkejte pro jistotu několik dní a buď vyzkoušejte těhotenský test, nebo si rovnou zajděte ke svému gynekologovi, který vám vaši domněnku s jistotou potvrdí nebo vyvrátí.

Stres

Stres může způsobit spoustu fyzických potíží a změn. Má vliv na váš hormonální systém, tudíž i na vaši menstruaci. Ve stresu se tělo nachází v režimu přežití, proto menstruace není na pořadu dne. Dostatečným odpočinkem a cvičením můžete zajistit, že se vás menstruační cyklus obnoví. Popřípadě kontaktujte svého lékaře.

Tělesná hmotnost

Při různých dietách je omezen příjem kalorií, což ovlivňuje produkci hormonů, které jsou nezbytné pro rozběh vašeho cyklu. Vynechání menstruace může stejně tak způsobit i náhlý nárůst hmotnosti, jenž způsobuje produkci příliš velkého množství estrogenu.

Příliš mnoho cvičení

Nic se nemá přehánět. I když je sport pro naše tělo zdravý, nadměrné cvičení rozhodí hormonální rovnováhu. Extrémní množství sportu tělo prožívá jako fyzický stres a jak už víme, stres může být jednou z příčin absence menstruace.

Menopauza

Tady je to zcela jasné. Menopauza i perimenopauza mohou způsobit, že se menstruace nedostaví. U většiny žen tato fáze života začíná kolem 40. roku věku nebo začátkem 50. Pamatujte, že množství estrogenu začíná klesat kolem čtyřicítky, z toho důvodu bude menstruační cyklus nepravidelný.

Hormonální poruchy

Syndrom polycystických ovarií nebo problémy se štítnou žlázou, to všechno jsou hormonální poruchy, které mohou zapříčinit absenci menstruace. Hladinu hormonů lze kontrolovat pomocí krevních testů, proto v případě pochybností neváhejte navštívit svého lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ohmymag.co.uk