V souvislosti s opalováním se stále více zmiňuje péče o pokožku vzhledem k hrozbě vzniku rakoviny kůže. Jaké jsou hlavní příčiny vzniku tohoto závažného onkologického onemocnění? Na co si dát pozor a jak na pokožce odhalit první příznaky? Zásadní je péče o kůži jako takovou, používání ochranných faktorů, ale je dobré znát další fakta o rakovině kůže.
Příčiny vzniku rakoviny kůže
U rakoviny kůže hraje roli expozice pokožky na slunci. Nehledě na ostatní zásadní faktory, sluneční paprsky jsou pro rozvoj melanomu nejhlavnější. Mezi další rizikové faktory patří ultrafialové záření, fenotypová charakteristika kůže daného jedince a genetická zátěž v podobě genových mutací s návazností na karcinogenezi. Podle odborníků ale stále hraje nejzásadnější roli vědomé opalování, případně nevědomé zanedbávání péče o pokožku a její důslednou ochranu před UV paprsky.
Příznaky rakoviny kůže
Jak zjistit, že pokožka není v pořádku? Nejdůležitější jsou pravidelné kontroly u dermatologa, který vyšetří veškeré změny na pokožce. Mezi nejčastější patří bazocelulární karcinom, který se projevuje na pokožce jako červený uzlík. Někdy dochází k jeho krvácení nebo se změní na vřídek, který se nemůže zhojit, což vede k zásadním deformacím na pokožce. Tento typ karcinomu nemetastazuje. Oproti tomu spinocelulární karcinom je podobný, ale roste mnohem rychleji a také je vyšší pravděpodobnost metastázování.
Nejčastější druhy rakoviny kůže
Jistě každý slyšel o melanomu, ten je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže a může být v některých případech fatální, především kvůli pozdní diagnostice. Oproti tomu k nemelanomovému karcinomu patří dva zmíněné typy – bazocelulární a spinocelulární karcinom, které jsou běžnějšími formami rakoviny kůže.
Shutterstock
Změny na pokožce celého těla
Kde se může objevit rakovinné útvary, pouze na exponovaných místech? Podle odborníků nejsou výjimkou dlaně, chodidla, genitálie, ale také rty nebo kůže pod nehty. Povětšinou se více objevuje na místech vystavených slunci, ale není to pravidlo především u nemelanomových karcinomů. Výskyt melanomů naopak bývá spjat s vystavením slunečního záření míst na kůži, které bývají oslabené nebo zakrývané v zimním období, jako jsou záda nebo pokožka dolních končetin.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org