Lidé s dokončeným očkováním mohou onemocnět koronavirem. Příznaky se ale liší

Postupně se zvyšuje počet lidí s dokončeným očkováním, s tím roste i množství případů, kdy onemocní plně naočkovaní. Vakcína totiž chrání před nákazou jen částečně, u mutace delta dokonce jen z 33 %. Jejím největším přínosem je ochrana před těžkým průběhem nemoci s fatálními následky, existuje i menší riziko, že dotyčný nakazí někoho ze svého okolí. Jak se odlišují příznaky při onemocnění koronavirem po plné vakcinaci proti COVID-19?

I očkovaní mohou onemocnět

U neočkovaných lidí jsou nejčastějšími příznaky onemocnění covidem horečka, kašel, dušnost, rýma a ztráta čichu a chuti. Po první a druhé dávce očkování může dotyčný onemocnět novým typem koronaviru, především mutací delta, která je agresivnější, ale příznaky jsou mírnější. Vakcína nechrání před onemocněním ze 100 %, dotyčný je také infekční vůči svému okolí, ale má menší dávku viru a doba, po kterou vylučuje z těla virus, je kratší. A jaké příznaky se týkají plně naočkovaných?

Mírnější příznaky a absence horečky

U všech očkovaných záleží na době, která uplynula od provedeného očkování a zda si tělo stačilo již vytvořit protilátky. Je důležité vědět, že účinnost s časem podle odborníků klesá, proto mnohé státy zvažují třetí dávku vakcíny. U očkovaných není typickým příznakem horečka oproti nenaočkovaným, kde je zásadní komplikací. Naočkovaní si po nákaze covidem nejčastěji stěžují na:

  • Kašel a kýchání
  • Bolest hlavy
  • Rýma
  • Bolest v krku a při polykání
  • Ztráta čichu (ojediněle)

Ztráta čichu jen ojediněle

U nenaočkovaných je ztráta čichu důvodem pro provedení testu na koronavirus. U naočkovaných se ztráta čichu a chuti takřka nevyskytuje, naproti tomu je typickým znakem kýchání, které připomíná alergickou reakci. V případě kýchání a kašlání navozující dojem, že jde o nachlazení, je vhodné, aby si i plně naočkování nechali provést test na přítomnost SARS-CoV-2 v těle a zamezili tak šíření nákazy mezi blízké.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Libelle.nl