Obecné postupy leteckých společností, jak postupují v případě úmrtí na palubě letadla

Většina lidí nad tím nepřemýšlí. Lidé ovšem umírají každý den, a to i na velmi netradičních místech, včetně letadel. I když je to velmi vzácné, takže se zbytečně nemusíte touto otázkou zabývat. Je ovšem zajímavé se zamyslet nad otázkou, co se ve skutečnosti stane, když někdo zemře na palubě letadla. Jaký  postup zachovává personál různých leteckých společností?

Obecné postupy leteckých společností

Je zcela pochopitelné, že každá společnost má vlastní pravidla a postup pro to, co se stane, kdyby někdo zemřel v jejich letadle. A není žádným překvapením, že o nich nikdo nechce mluvit. Smrt je stále ve společnosti velkým tabu a nikdo nechce myslet na to, že s ním někdo v letadle zemře. Obecné pravidlo pro všechny je zcela jasné: co nejdříve přistát. U krátkých letů není problém se trochu odklonit od plánu a někde přistát.

U zaoceánských letů je to složitější

U cest za oceán je to mnohem horší, protože tam to může chvíli trvat, než pilot najde vhodné místo na přistání. Někdy dává mnohem větší smysl, když pilot doletí až do plánovaného cíle, zejména pokud má těžký náklad nebo nemá dost paliva na to, aby se odklonil někam jinam. Navíc neexistuje příliš mnoho věcí, které by přesměrování na jiné letiště mohlo udělat pro zesnulého nebo truchlící rodinu. Je mnohem lepší, když dorazí do plánovaného cíle, kde mají všechny doklady a možnost pokračovat se zesnulým podle svého uvážení.

Nebojte se létat

Může to znít hrozně, ale lidé skutečně umírají všude. Na palubě letadla je to ovšem velmi vzácné. Postup pro posádku je poměrně jednoduchý. V letadle není místo pro mrtvé tělo a posádka není vyškolena na lékaře, takže ho nemohou ani prohlásit za mrtvého. Zemře-li člověk pokojně ve spánku, nejspíš si toho ani nevšimnete. Letuška ho jednoduše přikryje dekou a nechá jej usazeného mezi cestujícími. Všechny náležitosti se řeší po přistání v přítomnosti skutečného lékaře.

Co nejhoršího se může stát?

V nejhorším případě, který se dotkne všech ostatních cestujících, je karanténa. Úřady mohou celé letadlo po příletu umístit do karantény, než proběhne lékařská prohlídka u zemřelého. Musí se totiž vědět, jestli zemřelý necestoval do oblasti zvláštního zájmu. V tom případě by mohl potenciálně přenášet nemoc a úřady nepustí ostatní cestující, dokud si nebudou jisti, že nehrozí žádné riziko přenosu.

Není se čeho bát

Vaše cesta nebo návrat domů se tím naštěstí příliš nezdrží. Hlavním cílem tohoto úsilí je zajistit, aby ostatní cestující nevykazovali příznaky žádného onemocnění, a zajistit, aby úřady měly podrobné plány a kontaktní informace pro případ nebezpečného onemocnění. Tento postup je nyní hodně běžný, protože cestuje i mnoho lidí, kteří nejsou očkovaní a mohou přenášet nemoci jako spalničky nebo černý kašel. To se naštěstí stává velmi zřídka, takže se nemusíte ničeho obávat.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Budgettravel.com