Předcházejte bolestivému problému. Snadná opatření, jak se vyhnout žlučovým kamenům

Lidí se žlučovými kameny je v dnešní době obrovské množství. Na co by si tito jedinci měli dávat pozor? Podívejme se, jaká jednoduchá opatření mohou začlenit do svého života a díky tomu se vyhnout veškerým potížím, které jim jinak hrozí. Ti, kteří mají žlučové kameny, by měli být opatrní s výběrem stravy především během svátků. Jedná se o dobu, kdy se většinou nikdo z nás nehlídá. Pro tyto jedince to ovšem může mít škodlivé a velmi bolestivé následky.

Kde se tyto kameny nacházejí?

Žlučník je orgán ve tvaru malé hrušky, který se nachází pod játry. Hromadí se v něm žluč, která pomáhá rozpouštět tuky v těle. U některých lidí se v orgánu vytvoří malé kameny, jejichž velikost se pohybuje od několika milimetrů do 15 milimetrů. Kameny obsahují asi 80 % cholesterolu a mají žlutozelenou barvu. Ostatní kameny v těle jsou tvořeny z bilirubinu a jejich barva je mnohem tmavší (tzv. pigmentové kameny).

Správná výživa je nejdůležitější

Dieta je nejdůležitějším faktorem při zmírnění nebo naopak zhoršení příznaků. Nízkotučná dieta může uvolnit žlučník a umožnit mu, aby fungovat prakticky normálně. Pacienti obvykle dodržují velmi specifický dietní plán, který nedráždí trávicí systém, neobsahuje velké množství tuků a nepřináší do těla zbytečné sloučeniny, se kterými by měl žlučník potíže.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr