Mějte se na pozoru před infarktem. Příznaky, které se objevují až měsíc předem

Srdeční infarkt a další kardiovaskulární choroby bývají jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí lidí v Evropě, ale i na celém světě. Každý rok zasáhne infarkt stovky tisíc lidí, přičemž asi polovina z nich tento stav nepřežije. Celý měsíc předtím ale tělo vysílá varovné signály, které vás mohou při včasné reakci ochránit před fatálními důsledky.

Únava

Pokud se čas od času unavíte, je to normální. Pokud vás ale přetrvávající únava omezuje i při těch nejjednodušších činnostech, které se tak stanou mučením, neměli byste to brát na lehkou váhu. Únava totiž může být známkou nejrůznějších onemocnění a mezi nimi také signál blížícího se infarktu. Srdce totiž není dostatečně silné, aby zvládlo pumpovat krev do těla a zásobit ho potřebným kyslíkem, což se projevuje právě únavou, kterou nezažene ani dostatečný spánek.

Tlak na hrudi

Běžně se vyskytujícím a velmi dobře čitelným signálem blížícího se srdečního selhání bývá tlak a napětí v oblasti hrudního koše. Mimoto se může vyskytnout také bušení srdce či bolest vystřelující z hrudníku až do zad, krku, paží nebo břicha.

Dušnost

Pocit neschopnosti řádně se nadechnout souvisí rovněž s neschopností srdce plnit svou funkci a pumpovat krev po těle. Plíce tak nejsou zásobené krví a nemohou dodávat kyslík do těla. Ve chvíli, kdy zjistíte, že máte potíže s dýcháním, měli byste začít bít na poplach.

Slabost

Pocit slabosti a vyčerpání značí nedostatečné zásobení svalstva kyslíkem, což je opět signál selhání srdeční činnosti a blížícího se infarktu.

 Závratě a studený pot

Silné pocení, pocit točení hlavy a ztráta rovnováhy bývají dalšími průvodními jevy selhání oběhové soustavy. Je to opět důsledek nedostatečným zásobením krví, a tudíž kyslíkem, a to tentokrát do mozku.

Nachlazení a chřipka

Banálně vyhlížející potíže, jako je kašel, rýma nebo horečka obyčejně značí pouhé nachlazení. Mnoho lidí však netuší, že tyto příznaky se projevují také během blížícího se infarktu. Zejména kašel pak tělo používá jako způsob uvolnění průtoku krve do plic, aby dodaly kyslík do těla.

Obrázky: Pixabay