Neustálý pocit žízně a časté močení signalizují problém se štítnout žlázou. Hlídejte si následující příznaky a podchyťte nemoc včas

Štítná žláza je malá žláza nacházející se kolem průdušnice pod hrtanem. Hormony, které vylučuje, ovládají tělesný metabolismus a stejně jako u všeho má tato „matka všech žláz“ tendenci k nefunkčnosti. Pokud se tak stane, mohou nastat dva rozdílné případy – produkuje přebytek hormonů (hypertyreóza), nebo neprodukuje dostatek (hypotyreóza). Sestavili jsme pro vás seznam příznaků obou onemocnění štítné žlázy. Budete-li si po přečtení myslet, že patříte do některé ze skupin, nezapomeňte navštívit svého lékaře.

Hypotyreźa

Nejdříve se společně podívejme na symptomy hypotyreózy, což je případ, kdy štítná žláza neprodukuje dané množství hormonu. V takovém případě může být jedna z příčin nedostatek jódu v těle. Hypotyreóza se častěji vyskytuje u žen než u mužů. Nejvíce náchylné jsou ženy nad 60 let. Příznaky mohou být následující:

Letargie

Štítná žláza vytváří hormony, které kontrolují využití energie v těle. Z toho důvodu může nedostatek těchto hormonů vést k depresivním pocitům, otupělosti a letargii.

Změna hlasu

Štítná žláza a hrtan jsou umístěny velice blízko u sebe, takže jakékoliv dysfunkce štítné žlázy mohou ovlivnit hrtan a způsobit tak problémy s vaším hlasem.

Tvrdá kůže a tenké obočí

Hypotyreóza vede k vápenatění kůže, což znamená, že je kůže tuhá, suchá a šupinatá na povrchu. Výsledkem hypotyreózy také může být ztenčující se obočí. To může být velice záludné, ale patří mezi prvotní příznaky.

Bolesti svalů a kloubů

Zadržování tekutin, běžný symptom u hypotyreózy, může zapříčinit bolest svalů a kloubů. Nejčastěji se projevuje kolem kotníků a chodidel a fyzická aktivita stav pouze zhoršuje.

Špatný sluch

Ačkoli není důvod zcela znám, výzkum jasně potvrdil spojitost mezi poruchou štítné žlázy a ztrátou sluchu.

Ztráta sexuálního pudu

Hypotyreóza způsobuje zpomalení metabolismu, což znamená, že dokonce i reprodukční orgány se zpomalují. To pak vede k nižší produkci pohlavních hormonů a ovlivňuje chuť na sex.

Hypertyreóza

Hypertyreóza vzniká nadměrnou produkcí hormonu štítné žlázy. Zhruba 60-80% případů hypertyreózy ve Spojených státech amerických je způsobeno Gravesovou chorobou. Mezi další případy patří zvětšení a zánět štítné žlázy a vysoké množství jódu ve stravě. Hypertyreóza je přibližně 2-10krát rozšířenější u žen než u mužů. Její příznaky jsou následující:

Nadměrné močení

Rychlý metabolismus znamená také zvýšený tok krve, což znamená, že vaše ledviny musí filtrovat více produkované moči.

Nadměrná žízeň

Souvisí s předchozím příznakem. Tím, že při hypertyreóze produkujete více moči, musíte také doplnit hladinu vody. Což znamená, že jste více žízniví.

Chvění v rukou

Všichni známe mírný třas v rukou a předloktí, jakmile je držíme příliš dlouho v jedné poloze. Vzhledem k tomu, že hypertyreóza urychluje téměř všechny metalobické funkce a udržuje tělo ve zrychleném režimu, doba, než se nám začnou třást ruce, se zkrátí. To způsobuje znatelné chvění v rukou a předloktí.

zdroj: brightside.me