Měření krevního tlaku. Co přesně nám prozrazují dvě zásadní čísla na tlakoměru

Vysoký krevní tlak je problémem, který je znám každému třetímu obyvateli naší planety. Pokud není léčen, časem může znamenat fatální důsledky pro zdraví a život člověka. Proto stojí za to této problematice věnovat čas a pozornost a pravidelně si krevní tlak měřit. Ovšem v takovém případě bychom ale měli vědět, co dané údaje představují a co vzniklé hodnoty pro nás přesně znamenají.

Hodnoty měření krevního tlaku

Při měření tlaku vám vždy vyskočí dvě čísla, například 120/80. V tomto případě hodnota 120 představuje systolický krevní tlak a 80 diastolický tlak. Systolický tlak je síla, kterou je okysličená krev vytlačována ze srdce, tlačí na stěny cév a rozlévá se po celém těle. Diastolický tlak je síla, kterou krev tlačí na stěny mezi údery srdce, tedy když je orgán naplněn krví. První hodnota, tedy systolický tlak, je nejzřejmější známkou budoucích problémů s kardiovaskulárním systémem, kam se mohou samozřejmě řadit i srdeční infarkt a mrtvice. Druhé hodnotě, diastolickému tlaku, věnujeme méně pozornosti. To je ale chyba. Nedávné studie ukazují, že zvýšená hladina diastolického tlaku (nad 80) také zvyšuje pravděpodobnost infarktu nebo cévní mozkové příhody v příštích 8 – 10 letech stejným způsobem jako zvýšený systolický tlak.

Jak vypadá normální krevní tlak?

Ačkoli se dlouhodobě věřilo, že normální krevní tlak je přesně 120/80, v posledních letech kardiologové nepovažují tento ukazatel za ideální. Pokud je totiž tlak vyšší než 119/79, už se můžeme bavit o nástupu hypertenze. Ideální hodnoty by tedy měly být mnohem nižší. Zvyšuje-li se systolický tlak stabilně v průběhu let, pak diastolický tlak stoupá do 50 let věku a následně klesá.

Když řekneme, že nám vyskočil tlak, máme na myslí horní hodnotu. Nejčastěji roste s fyzickou námahou, emocionálním rozpoložením nebo pitím osvěžujících nápojů.

Proč přicházejí problémy s krevním tlakem s věkem?

U zdravých a pružných cév je tlak udržován na normální úrovni. Jakmile však cévy začnou stárnout, zužují se a pro krev je tak málo místa. Výsledkem je, že krev tlačí na stěny cév čím dál tím více a diastolický tlak stoupá.

Obrázky: Freepik